Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (214) Data wydania: 02.03.04

Z programem i strategią

Jak Pani ocenia pierwszy rok kadencji obecnych władz samorządowych Gorzyc, czy udało się zrealizować przedwyborcze zapowiedzi? Staram się wykonać to co obiecałam przed wyborami. Po pierwszym roku trudno ocenić, czy udało się spełnić zapowiedzi, ale myślę, że są już konkretne efekty podejmowanych działań. Program komitetu wyborczego „Gminna Wspólnota” zakładał dalszą modernizację i asfaltowanie dróg, budowę chodników, sieci kanalizacyjnej, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, wspieranie budowy autostrady oraz lokalizacji Centrum logistycznego w Gorzyczkach, rozwój sportu i rekreacji, kontynuowanie inwestycji oświatowych, wspomaganie rozwoju rolnictwa, lokalnych stowarzyszeń a także doskonalenie pracy Urzędu Gminy. Asfaltowane są drogi w różnych sołectwach, budujemy chodniki i kanalizację. Gmina odkupi oczyszczalnię ścieków w Beł-sznicy od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Gmina współuczestniczy w modernizacji oczyszczalni ścieków Karkoszka w Wodzisławiu. Prowadzone są rozmowy z innymi gminami w sprawie wspólnej budowy kolektora w Turzy  Śląskiej. Tak więc zakres prac związanych z kanalizacją sanitarną jest bardzo rozbudowany, ale stopień jego realizacji zależeć będzie od możliwości pozyskiwania funduszy pomocowych.   Coraz poważniejszym problemem staje się bezrobocie i ubożenie społeczeństwa. Jak gmina wspiera rozwój przedsiębiorczości, by przeciwdziałać rosnącemu bezrobociu? Od lat nasza polityka wobec małych i średnich przedsiębiorstw zakłada uchwalenie dla nich preferencyjnych stawek podatkowych. Również i w tym roku zastosowano takie stawki. Ponadto nadal obowiązuje uchwała Rady Gminy zwalniająca z podatku od nieruchomości tych przedsiębiorców, którzy wybudują na naszym terenie lub rozbudują istniejące obiekty w efekcie tworząc nowe miejsca pracy. Nowo powstające zakłady są zwolnione z płacenia podatków od nieruchomości przez okres 3 miesięcy. Staramy się tworzyć w gminie tzw. strefy aktywności gospodarczej. Jedna z nich powstała w Czyżowicach, mamy przygotowane grunty w Gorzyczkach przeznaczone na taki cel, a przygotowywane są kolejne tereny z myślą o możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto w marcu 2003 r. utworzyliśmy Gminne Centrum Informacji, by dotrzeć do przedsiębiorców z różnego rodzaju informacjami oraz przeciwdziałać bezrobociu.  Co roku w ramach Dni Gminy Gorzyce organizujemy targi rzemiosła, drobnej wytwórczości i rękodzieła, swoje wyroby mogą wystawiać wszyscy przedsiębiorcy. Mam nadzieję, że te działania przy właściwej polityce podatkowej państwa zaowocują konkretnymi efektami.   Nadzieje na ożywienie gospodarcze wiążą się z budową autostrady, która ma przebiegać przez teren gminy, mówiło się również o powstaniu tzw. centrum logistycznego przy granicy z Czechami. Staramy się wspierać te działania, wszelkie uzgodnienia dotyczące przebiegu autostrady zostały zaakceptowane. Wnioskowaliśmy także, żeby przy okazji budowy autostrady A1 całkowicie zmodernizować ulicę Raciborską w Gorzyczkach i Gorzycach. Nasz wniosek został przyjęty do realizacji. Jeśli chodzi o centrum logistyczne to wnioskowaliśmy o jego umieszczenie w planie zagos-podarowania przestrzennego województwa śląskiego jako zadania ponadregionalnego. Równocześnie czynimy starania o wprowadzenie tej inicjatywy do opracowywanego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Gorzyce. Centrum logistyczne znalazło swoje miejsce w opracowanej i zatwierdzonej w 2003 r. Strategii Rozwoju Gminy Gorzyce.   W poprzednich latach w gminie oddano do użytku kilka sal gimnastycznych, w swoim programie wyborczym zapowiadała pani budowę basenu. Na jakim etapie realizacji są te plany? Podjęliśmy szereg działań  związanych z rozwojem sportu i rekreacji. Została opracowana dokumentacja techniczna budowy krytego basenu, oczekujemy na wydanie pozwolenia na budowę. Na tę inwestycję w tegorocznym budżecie przeznaczono 1 mln zł, postaramy się więc wykonać już pierwsze prace. Rozpoczęto budowę nowego boiska sportowego w Bełsznicy, w tym roku odbędą się tam dożynki gminne. Uporządkowaliśmy sprawy związane z funkcjonowaniem terenu rekreacyjnego po byłym ośrodku wypoczynkowym ”Rege” w Olzie, w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na dzierżawę jego części na potrzeby wypoczynku niedzielnego. Podobne działania dotyczą terenów po byłym ośrodku kopalni „Anna” w Olzie. W tym roku ukończymy kolejną salę gimnastyczną - tym razem w Olzie, przeprowadzony został remont kapitalny sali gimnastycznej w Gorzycach. W 2003 r. oddaliśmy do użytku nową stołówkę wraz z salą do ćwiczeń i świetlicę profilaktyczną w Turzy Śląskiej, kończąc tym samym piąty segment tej szkoły. Przystąpiono do budowy nowego przedszkola w Czyżowicach a w przyszłym roku zakończymy prace związane z rozbudową i modernizacją przedszkola w Olzie. Gmina wspiera działalność różnych organizacji pozarządowych, wspólnie organizujemy różne imprezy. W 2003 r. powstały dwa nowe kluby sportowe - „Strzelec” w Gorzyczkach i „Rozwój” w Bełsznicy. Podjęliśmy inicjatywy, by poprawić obsługę interesantów w Urzędzie Gminy. W poniedziałki urząd jest czynny od 10.00 do 18.00, jest to dostosowanie się do potrzeb osób pracujących wyłącznie w godzinach dopołudniowych. Powstało Biuro Obsługi Interesanta dzięki czemu mieszkańcy mają możliwość załatwienia wszystkich swoich spraw na parterze budynku. Można tam otrzymać wszystkie niezbędne formularze, uzyskać fachową i pełną informację.#nowastrona#   Stanisław Sitek - przewodniczący Rady Gminy Uważam, że doszło do wypracowania dobrego stylu pracy rady i współpracy z wójtem. Pomysły i inicjatywy przedstawiane Radzie są dogłębnie analizowane  podczas posiedzeń komisji, na sesjach podejmuje się już decyzje - zapadają one zdecydowaną większością głosów. Radni i wójt mają świadomość, że na poziom życia mieszkańców wszystkich dwunastu sołectw ma rozwój gospodarczy. W minionym roku rada dokonała analizy czynników, wpływających na poziom życia mieszkańców a po tzw. sesji objazdowej łatwiej było podejmować decyzje na temat inwestycji i bieżących potrzeb. Jestem usatysfakcjonowany działaniami wójta i urzędu w celu pozyskiwania środków ze źródeł zewnętrznych, inwestycje gminne są dofinansowywane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, ze środków  SAPARD-u, korzystamy z kredytów Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i pożyczek Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2003 r. udział zewnętrznych środków w finansowaniu inwestycji wyniósł około 3,5 mln zł. Doświadczenie, kompetencja oraz posiadany autorytet a także wzajemne wspieranie się rady i wójta już zaowocowały efektami chociaż upłynęła dopiero czwarta część kadencji. Na tej podstawie można oceniać współpracę wójta i rady - ocena ta wypada korzystnie. Współpraca jest co najmniej dobra, wzajemne relacje prawidłowe, uwzględniające posiadane kompetencje, żadna ze stron nie uzurpuje sobie nienależnych uprawnień. Wójt przed podjęciem decyzji przeprowadza konsultacje i dąży do uzyskania akceptacji swoich pomysłów. Rada jest otwarta na argumenty wójta. Jestem przekonany, że osobisty urok wójta-kobiety ma istotny wpływ przy rozwiązywaniu problemów i łagodzeniu konfliktów, wpływa pozytywnie na relacje z męską w całości Radą.   Bogdan Myśliwiec - przewodniczący Stowarzyszenia „Aktywność Dorzecza Olzy”, wiceprezes KS Przyszłość  Rogów, główny konkurent w wyborach na stanowisko wójta Trudno wypowiadać się o działaniach wójta po tak krótkim czasie. Myślę, że należy poczekać do końca kadencji, wtedy można całościowo odnieść się do tego co zostało zrobione, a co dalej pozostaje obietnicą. Na pracę samorządowa dziś patrzę z pewnego dystansu, choć bakcyl społecznikostwa gdzieś tkwi w człowieku.  Jako podatnik mogę powiedzieć czego odczuwam niedosyt. Przede wszystkim  to brak spotkań w czasie prac przygotowawczych nad „Strategią Rozwoju Gminy”. Ankieta na festynie, czy zebranie wiejskie raczej nie załatwiają sprawy. Ale cieszy mnie osobiście fakt, że strategia, o której wiele mówiłem w czasie poprzedniej kadencji jest w fazie realizacji. Jako przewodniczący Stowarzyszenia  „Aktywność Dorzecza Olzy„ mogę wyrazić ubolewanie, że obecna władza nie podejmuje rozmów z naszą organizacją, nie zostaliśmy zaproszeni na żadne spotkanie robocze w fazie prac nad strategią. Dziwi mnie to, gdyż temat  został podjęty przez  władze i radnych powiatowych. Centrum  Przeładunkowe w Gorzyczkach znalazło się w Strategii Województwa Śląskiego. Wydaje mi się, że jeśli można walczyć o miejsca pracy dla mieszkańców naszego regionu, to należy o projekcie dyskutować.  Mimo wszystko życzę pani wójt oraz radnym powodzenia.   Janusz Zientek - wiceprzewodniczący Rady, prywatny przedsiębiorca Nie byłem w żadnym z komitetów wyborczych utworzonych przez kandydatów na wójta. Myślę, że wybranie mnie na stanowisko wiceprzewodniczącego świadczy o dojrzałości Rady, nie kierowano się podziałami z kampanii wyborczej. Moja kandydatura została wysunięta z grona radnych należących do komitetu „Gminna Wspólnota”, który wygrał wybory w gminie. Nie przeszkadzało im to, że jestem spoza tej dziesiątki. Uważam, że decyzje podejmowane przez władze gminy są przemyślane, są one dogłębnie analizowane podczas posiedzeń komisji. Praca jest dobrze poukładana, atmosfera w radzie jest pozytywna, gospodarska. Radni biorą pod uwagę oczekiwania swoich wyborców z poszczególnych sołectw, ale nie zapominają o interesie gminy jako całości. Takie inwestycje jak hala sportowa w Gorzyczkach czy basen w Gorzycach służą przecież mieszkańcom całej gminy. Ale to nie znaczy, że nie ma problemów, że nie trzeba pracy samorządu jeszcze poprawić.   Danuta Parma - prezes Stowarzyszenia Promocja, Integracja i Rozwój Gminy Gorzyce Współpraca Stowarzyszenia z władzami gminy układa się pozytywnie, przedsięwzięcia, które podejmujemy mają na względzie dobro gminy i jej mieszkańców, niektóre nasze pomysły zostały zaakceptowane przez wójta i społeczeństwo. Jesteśmy dostrzegani i zapraszani na spotkania i gminne uroczystości, mamy możliwość przedstawiania swoich pomysłów i koncepcji, po ich zaakceptowaniu otrzymujemy wsparcie przy ich realizacji. Wspólnie z gminą organzujemy imprezy dla mieszkańców. takimi przykładami są m.in. targi drobnej wytwórczości czy spotkanie uczniów i nauczycieli pod hasłem „Najlepsi z najlepszych”. Liczymy na to, że akceptację uzyska pomysł powołania Centrum Informacji i Promocji, które byłoby kontynuacją GCI.   Piotr Pawlica - członek władz PIR, jeden z inicjatorów budowy ścieżki rowerowej Gmina udzieliła dużego wsparcia przy budowie ścieżki rowerowej 316Y, m.in. pracował tam sprzęt gminny. W tę inicjatywę zaangażowanych było wiele osób. Bardzo się cieszę, że wójt i radni doprowadzili do powstania Strategii Rozwoju Gminy Gorzyce, to ułatwi dalsze działania i pozyskiwanie środków finansowych na rozwój.   Janusz Reclik, inicjator i organizator „Pikników Country” w Czyżowicach Znam panią wójt i wiem, że się stara działać dla dobra gminy. Wiele zapo-wiedzi jest spełnianych, w Czyżowicach wybudowano kanalizację, z której już korzysta wielu mieszkańców, asfalto-wane są drogi. Każdy z kandydatów miał w swoim programie hasło wspiera-nia przedsiębiorczości i walki z bezrobo-ciem. Ale jak to jest realizowane? Nie znam osoby, której gmina pomogłaby w rozwoju firmy czy znalezieniu pracy.   (jak)