Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (214) Data wydania: 02.03.04

Likwidacji nie będzie

Radni opozycyjni twierdzą, że zbyt późno dowiedzieli się o planowanej likwidacji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4, a na przeprowadzenie dogłębnej analizy było zbyt mało czasu. „Kilka lat wcześniej podobne uchwały przegłosowywano bez zmrużenia oka znacznie szybciej i bez konsultacji z rodzicami” - odpowiada wiceprezydent Jan Serwotka.
Za likwidacją placówki głosowało siedmiu radnych, przeciwnego zdania było czternastu, natomiast jeden wstrzymał się od głosu. Nie można rozpatrywać dzisiejszego rezultatu głosowania w kategorii „wygrali, przegrali” - mówi J. Serwotka. Jeżeli jednak będziemy się upierać, aby przeanalizować odrzucenie uchwały z tego punktu widzenia możemy powiedzieć, że przegrała jako całość wodzisławska oświata, budżet miasta i w konsekwencji całe miasto. Jeżeli przyjrzymy się radości ponad 130 dzieci z SP 4, radości ich rodziców i mieszkańców dzielnicy, to możemy mówić o zwycięstwie. Nie trzeba być prorokiem, aby przepowiedzieć, że sprawa wróci w podobnych lub zdecydowanie trudniejszych warunkach, bardziej dramatycznych - stwierdził zaraz po głosowaniu wiceprezydent. Dodaje on jednocześnie, że pragnie zwrócić się do radnych z apelem, aby zrezygnowali z prób odbierania pieniędzy oświacie, nawet tych, które jeszcze z budżetu Ministerstwa Edukacji tutaj nie trafiły. W przeciwnym wypadku wodzisławską oświatę czeka dramat. 
 
Jak wiadomo, temat likwidacji szkoły wzbudził dużo emocji, nie tylko wśród rodziców i nauczycieli ale także radnych.  Ostrej dyskusji nie zabrakło również podczas ostatniej sesji. Czesław Rychlik, przewodniczący Komisji Oświaty po raz drugi (pierwszy raz uczynił to na posiedzeniu wspomnianej komisji) sprzeciwił się przedstawieniu analizy przeprowadzonej przez władze miasta, a dotyczącej sytuacji miejskiej oświaty. Stwierdził, że informacja jest niepełna. Protestuję przeciwko takiemu działaniu. Jak można mówić, że informacja jest niepełna skoro zablokowano jej przedstawienie. Już po raz drugi uniemożliwia się zaprezentowanie ważnych danych - ripostował wiceprezydent Serwotka. Jego stanowiska bronił Janusz Wyleżych. Uważa, że radni nie powinni uchylać się od podejmowania trudnych decyzji. W całej sprawie często mówi się, że zapomniano o dzieciach. Ale o jakich dzieciach? Z całego miasta, czy tych z Jedłownika? Dla mnie najważniejsze jest, że w przypadku likwidacji tej placówki nauczyciele nie pozostaliby bez pracy - argumentował radny.
 
Nie da się ukryć, że poważnym błędem prezydenta było trzymanie decyzji o likwidacji szkoły w tajemnicy. Informacja na ten temat należała się radnym znacznie wcześniej. Zaskoczeniem było dla nich wystąpienie jednego z  rodziców na styczniowej sesji. Dopiero wtedy większość z nich dowiedziała się o zamiarach władz miasta. Warto jednak zastanowić się, czy radni bogatsi o wiedzę kilka miesięcy wcześniej głosowaliby za likwidacją szkoły? Nie trudno zauważyć, że wiele głosowań w tutejszej Radzie ma charakter czysto polityczny. Wystarczy wspomnieć te ostatnie - nad odwołaniem sekretarza miasta czy powołaniem zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (wynik obu niepomyślny dla prezydenta). Przypomnijmy sytuację z 1999 r. Wówczas 20 styczniu powołano zespół, mający przygotować reformę miejskiej oświaty, a 25 marca podjęto uchwałę decydującą m.in. o wygaszaniu SP 6. Rodzice o sprawie dowiedzieli się dopiero w maju - mówi J. Serwotka.
 
Kilkutygodniowa debata na temat sytuacji w oświacie nie była bezcelowa i z pewnością przyczyni się do podejmowania konkretnych działań w roku przyszłym. Przygotowaniem nowej sieci szkół ma zająć się dziewięcioosobowy zespół. Jego przewodniczącym został wiceprezydent Jan Serwotka, zastępcą naczelnik Wydziału Edukacji Ryszard Ciesielski, a także: Jan Kaczyński, Marian Drosio, Joanna Pliszkowska, Anna Białek, Czesław Rychlik, Roman Szamatowicz i Henryk Waniek.
 
Rafał Jabłoński