Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (212) Data wydania: 17.02.04

To jest mój kościół

Miejscowej Bazylice pw. Narodzenia NMP poświęcono kolejną publikację z cyklu „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego”. Szesnastostronicowa pozycja ukazała się w nakładzie 2 tys. egzemplarzy.
Jest to już piąta broszurka, traktująca o najcenniejszych zabytkach naszego powiatu. Wszystkie łączy postać autora, którym jest Paweł Porwoł, dyrektor muzeum w Wodzisławiu. Pierwsza przybliżająca mieszkańcom drewniany Kościół pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach nad Olzą, pojawiła się w 1999 r. Wówczas byłem kierownikiem referatu kultury i ochrony dóbr kultury wodzisławskiego starostwa. Wspólnie z ks. prob. Marianem Krzyżowskim zastanawialiśmy się jak wesprzeć ten wspaniały zabytek - wspomina P. Porwoł. Środki, którymi dysponowało starostwo na ochronę dóbr kultury były niewielkie, a potrzeby ogromne. Ten kościół trzeba było ratować. Pomyślałem więc o przygotowaniu broszury, która będzie kompendium wiedzy na jego temat i przyczyni się do jego popularyzacji. Chodziło również o to by publikacja była cegiełką na remont tego obiektu - dodaje P. Porwoł. Okazało się, że pomysł był strzałem w dziesiątkę. Przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych starostwa udało się znacząco wesprzeć ten mały kościółek.
 
Tematem kolejnej publikacji wydanej rok później był pofranciszkański Kościół Ewangelicki pw. Świętej Trójcy w Wodzisławiu, natomiast w 2001 r. wydano broszurę poświeconą Figurze św. Jana Nepomucena w Bluszczowie. Jest to jedna z dwóch figur na naszym terenie przedstawiająca świętego w charakterze jałmużnika. Czwartym obiektem opisanym przez Pawła Porwoła był Zespół Pałacowo-Parkowy w Gorzycach. Najnowsza pozycja pierwotnie miała przedstawiać zamek w Kokoszycach, jednak próby te udaremnił trwający tam ciągle remont. Pojawiła się również propozycja opisania, drugiego ze znajdujących się na terenie powiatu, drewnianego kościółka pw. Św. Anny w Gołkowicach. Ostatecznie jednak wybrano pszowską bazylikę, która w ubiegłym roku obchodziła 260 lat od momentu rozpoczęcia budowy. Jak mówi autor publikacji, w przeciwieństwie do pozostałych czterech obiektów, w tym przypadku miał do dyspozycji sporo informacji, a problemem było wybranie tych najważniejszych. Obawiał się również, że na szesnastu stronach niewielkiej broszurki nie zdoła opisać tak wspaniałej bazyliki. Ponadto obawy potęgowało osobiste przywiązanie do tego miejsca. To jest mój kościół. Tutaj byłem chrzczony. Urodziłem się dwa dni przed odpustem Piotra i Pawła, więc nie mogłem otrzymać innych imion jak Paweł i Piotr. W tym kościele żegnałem moich rodziców oraz krewnych. Wreszcie 30 lat temu zawarłem związek małżeński. Jestem związany z tym miejscem od samego przyjścia na świat - mówi P. Porwoł.
 
(raj)