Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (210) Data wydania: 03.02.04

Gdyby Andersen spotkał Jezusa...

W ten jeden wyjątkowy dzień wszystko może się zdarzyć.
Ponad 60 dzieci z SP1 w Pszowie przygotowało 45-minutowe przedstawienie bożonarodzeniowe dla swoich bliskich, koleżanek i kolegów oraz grona pedagogicznego. Wystawiano je aż czterokrotnie.
 
Nad wszystkim czuwały wychowawczynie trzech klas, które przygotowywały tegoroczny występ jaseł-kowy; R. Miland, N. Krzykała i I. Kiełkowska. Jest tradycją w naszej szkole, że co roku inne klasy przygotowują bożonarodzeniowe jasełka - mówi Natalia Krzykała. Przedstawienie dzieci grały przed świętami Bożego Narodzenia dla całej szkoły, 14 stycznia dla członków Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz w dwa dni później w MOK-u dla znajomych i rodzin.
 
W trzech klasach wybrano osoby do odegrania konkretnych ról. Na początku próby odbywały się w klasach, a później przyszedł czas na próby generalne w gotowych strojach i przebraniach.  Do roli czwartego króla przygotowywałem się od listopada, czyli prawie miesiąc. Do nauczenia miałem niecałe 6 stron tekstu. Najtrudniejsza do zapamiętania była ostatnia scena, bo była najdłuższa - zdradza nam Marek Tomas z III a. Michasia Jezusek, która była narratorem całego przedstawienia miała łatwiej, bo niektóre partie tekstu mogła czytać z kartki. Do nauki na pamięć miałam tylko dwie strony - dodaje. W przedstawieniu grałam Dziewczynkę z zapałkami, to jest dość smutna rola, ale dało się to zagrać. Tą rolę wybrała dla mnie pani. Tekstu uczyłam się tylko kilka minut jak wróciłam ze szkoły. W przedstawieniu musiałam robić smutną minę. Przed występem nie miałam tremy, bo często występuję - mówi o swoich przygotowaniach Martyna.
 
W scenariuszu przedstawienia wpleciono trzy bajki; „Dziewczynkę z zapałkami”, „Jasia i Małgosię” oraz „Królową śniegu”. Głównym bohaterem przedstawienia, jak to w jasełkowym występie był mały Jezus, do którego wędrowało „czterech” króli. I to właśnie ten czwarty król spotykał bajkowych bohaterów na swojej drodze do małego Jezusa.
 
Oprawę muzyczną, w wykonaniu uczniów, przygotowała Dorota Dziewior, która na co dzień jest nauczycielką wychowania muzycznego oraz dyrygentem miejscowego chóru mieszanego „Cecylia”
 
Robert Steuer