Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (210) Data wydania: 03.02.04

Prawo dla każdego

Droga konieczna   Kupiłem działkę i mam kłopot z dojazdem do niej. Słyszałem, że w takich sytuacjach można ustanowić tzw. służebność drogi koniecznej. W jaki sposób to się załatwia? - czytelnik.   Droga konieczna jest instytucją kodeksu cywilnego określoną art. 145. Zgodnie z jego brzmieniem, właściciel nieruchomości, jeżeli nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej - zwanej drogą konieczną.   Z tego wynika, że droga konieczna może być ustanowiona wyłącznie w razie braku „odpowiedniego” dostępu do drogi publicznej. Znaczy to, że bez takiej drogi nie może pan prawidłowo korzystać z zakupionej nieruchomości. Jest to o tyle istotne, że nie wszystkie „kłopoty z dojazdem” mogą być przesłanką do ustanowienia takowej drogi. Właściwie dla ustanowienia służebności drogi koniecznej powinien pan być pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Jeśli w pana przekonaniu taka okoliczność ma miejsce, powinien pan złożyć stosowny wniosek do sądu cywilnego - Wydział Nieprocesowy. We wniosku tym powinien pan wskazać, na jakiej nieruchomości chce pan ustanowić drogę konieczną (z podaniem właściciela gruntu oraz numeru księgi wieczystej) oraz przedstawić sądowi projekt wytyczenia takowej drogi sporządzony przez geodetę.   Celem uzasadnienia swojego wniosku można wnieść, by sąd dokonał oględzin obu nieruchomości. Trzeba mieć bowiem na względzie, że sąd będzie badał, czy w istocie brak jest odpowiedniego dostępu do pana nieruchomości oraz czy proponowana droga nie stanowi zbyt wielkiego obciążenia dla właściciela nieruchomości, przez którą ma przebiegać.   Przepis par. 2 art. 145 kodeksu cywilnego nakazuje mianowicie, by ustanowienie drogi koniecznej następowało w taki sposób, który uwzględniałby potrzeby nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej, oraz by grunty, przez które droga ma prowadzić, zostały obciążone w najmniejszym zakresie.   Trzeba również pamiętać, że ustanowienie drogi koniecznej następuje za wynagrodzeniem, gdyż służyć ma ono konkretnemu interesowi właściciela nieruchomości pozbawionej stosownego dostępu. Ponadto, co do zasady, właściciel taki powinien ponieść ewentualne koszty niezbędne dla urządzenia tej drogi. Wysokość wynagrodzenia dla właściciela gruntu obciążonego drogą konieczną w ostateczności ustali sąd z uwzględnieniem sytuacji gospodarczej i osobistej stron, mając na względzie ich usprawiedliwione interesy. Wysokość wynagrodzenia może być ustalona też ugodowo. Można także ją podać w samym wniosku. Wynagrodzenie może przybierać formę jednorazowej opłaty, jak również okresowych świadczeń.   Jeśli posiadanie nieruchomości jest w złej wierze, to prawo własności do niej w drodze zasiedzenia można nabyć dopiero po 30 latach.   Zuzanna Tatkowska „Gazeta Prawna”