Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (198) Data wydania: 12.11.03

Skubanie na całego

„Przygotowujemy spektakle by potrzymać śląską tradycję i zarazić nią innych” - mówią organizatorzy szkolnych „wyszkubek”. Zorganizowano je w ubiegłym tygodniu w Szkole Podstawowej nr 2.
Możliwości aktorskie uczniów miejscowej szkoły podziwiali ich koledzy i koleżanki z innych palcówek wraz z opiekunami. Przedstawienie przygotowali członkowie kółka teatralnego, działającego w SP 2 od kilku lat. Pomysł spektaklu w gwarze śląskiej zrodził się kilka lat temu, kiedy zdobyliśmy uznanie podczas przeglądu jasełek organizowanego w wodzisławskim MOK-u. Wówczas wystawialiśmy „Śląską Wilijo”. Od tego czasu staramy się kultywować tradycję - mówi pomysłodawczyni przedsięwzięcia Katarzyna Holesz. Początkowo uczniowie nie mieli pojęcia, co to takiego „wyszkubki”, jednak po rozmowie z rodzicami i dziadkami poznali ten zwyczaj bliżej. Pamiętam, jak do babci przychodziły znajome i obierały pióra. Potem pierzem wypełniano poduszki i kołdry. Babcia miała sporo gęsi. Teraz jak występuję na scenie, to bardziej poznaję ten zwyczaj - twierdzi Mateusz Jurczyk uczeń VI klasy miejscowej szkoły. Przygotowania do spektaklu polegały nie tylko na szlifowaniu poszczególnych ról, ale także na przygotowywaniu śląskich wypieków. Gości, przybyłych do SP 2 z innych placówek poczęstowano ciasteczkami, kołoczem i śląskimi babami.

Choć tradycyjne „wyszkubki” organizuje się coraz rzadziej, to w wielu śląskich rodzinach zwyczaj ten jest ciągle żywy. Najczęściej rozpoczynają się 2 listopada, zaraz po „Zaduszkach”, gdy gospodarze mogą już odetchnąć od nawału pracy na polu. Skubanie pierza trwa kilka dni i polega na odrywaniu miękkiej części pióra od twardej tzw. kłomka. Praca zaczyna się najczęściej po południu i trwa do późnego wieczora. Dzisioj szkubków sie już niy robi, bo łod tego są fabryki z ekstra maszynami. Modzi tyż dzisioj wolą spać pod kołdrami i dekami, bo im pod pierzinami za ciepło. Ale trza pedzieć, że na Śląsku fest pamiynto sie o downych szkubaczkach, a we szkołach dziecka robią czasym tyjatry, na kerych przedstowiają jak to sie kedyś na szkubkach klachało - czytamy w biuletynie wydanym przez organizatorów przedstawienia.

(raj)