Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (194) Data wydania: 15.10.03

Cudem uniknąłem śmierci

Miał niespełna 6 lat, gdy lekarz poinformował rodzinę, że dziecko jest niedożywione i nie osiągnie 18 roku życia. W ubiegłym tygodniu Emil Szymiczek obchodził swoje 95 urodziny i ma się całkiem dobrze.

Nie była to jedyna chwila, gdy wydawało się, że organizm jubilata jest za słaby i nie wytrzyma obciążenia. Jak sam mówi, w wieku 78 lat doznał poważnego złamania miednicy. Dwa miesiące leżałem w szpitalu, nie przeprowadzono zabiegu i zwolniono mnie do domu. Od córki dowiedziałem się później, że lekarze nie chcieli mnie operować, ponieważ nie byli pewni czy dożyję najbliższych dni - wspomina E. Szymiczek.

Urodził się w Botropie (Westfalia), skąd pochodziła jego matka Florentyna, natomiast ojciec Wawrzyniec z Bukowa. Emil jest jednym z ośmiorga dzieci państwa Szymiczków. Doczekał się 8 wnuków i 17 prawnuków. W 1922 r. jako trzynas-toletni chłopiec rozpoczął pracę w kopalni Anna w Pszowie. Twierdzi, że było bardzo ciężko i nie brakowało sytuacji niebezpiecznych. Pamiętam, gdy wraz z kolegą cudem uniknęliśmy śmierci. Mieszaliśmy zaprawę murarską i zaczął się osuwać zwał węgla. W porę zareagowałem - wspomina. W 1928 r. rozpoczął pracę w Państwowej Fabryce Wyrobów Tytoniowych. Tutaj brał udział w zajęciach sportowych, muzycznych i teatralnych. Jak mówi jego córka Lucyna, jest on wszechstronnie uzdolniony. Gra nie tylko na fortepianie, ale także na skrzypcach, werblach czy trąbce. W fabryce pracował z półtoraroczną przerwą, podczas której odbywał zasadnicza służbę wojskową. W 1932 r. rozpoczął pracę w policji w Żyrardowie. Wraz z nadejściem wojny, grupę, w której działał, rozbrojono w Kołomyi. Rosjanie próbowali przetransportować ich do niewoli, jednak ci wyskoczyli z pociągu i przetrwali. Działali podstępnie, nie mówiąc dokładnie gdzie jedziemy. Gdy zorientowałem się, o co chodzi, wyskoczyłem z pociągu. Strzelali do nas, jednak mimo tego udało się - wspomina Emil Szymiczek. Dodaje ponadto, że do zakończenia II wojny pracował nadal jako policjant w Rabce, natomiast w 1945 r. zatrudnił się w Wodzisławiu. Tutaj był funkcjonariuszem Służby Ochrony Kolei. Na tym stanowisku dotrwał do emerytury, czyli do 1970 r. Dzisiaj mimo sędziwego wieku nie narzeka. Najbliżsi twierdzą, że sam jest w stanie wykonać każdą czynność, a wzorowego wzroku i ogólnej formy może mu pozazdrościć każdy.

(raj)