Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (169/170) Data wydania: 23.04.03

Nie tylko z folklorem

W ramach jubileuszu dziesięciolecia zespołu „Familijo” odbyły się kolejne już „Spotkania z folklorym we Skryszowie”. Oprócz gospodarzy wystąpiły również inne zespoły folklorystyczne, goście z Rychwałdu na Zaolziu, kabaret „Baba z chłopym” oraz Dawid Koczy z Krostoszowic, który znalazł się w finale programu telewizji TVN „Jestem, jaki jestem” Michała Wiśniewskiego z zespołu „Ich troje”.
Spotkanie rozpoczął występ szkolnego zespołu folklorystycznego, który niedawno powstał przy Szkole Podstawowej w Skrzyszowie. Prowadzi go Beata Banot, córka jednego z członków „Familiji”. Po uczniach bawił wszystkich kabaret „Baba z chłopym” - ale tym razem bez baby, która ze względu na chorobę nie mogła przyjechać do Skrzyszowa. Niespodzianką był krótki występ Dawida Koczego.

Mówi się, że aby być docenionym w swojej rodzinnej miejscowości trzeba wyjechać i gdzie indziej odnieść sukces - mówił Dawid Koczy. Ja miałem szczęście, że poznałem Urszulę Santarius, która uwierzyła we mnie. Dała mi szansę wystąpienia wraz z kuzynką na dożynkach. Chwile spędzone z zespołem „Familijo” zostaną we mnie na zawsze.

Gdy usłyszałam jak w telewizji przedstawiali Dawida, że ma 19 lat i pochodzi z Krostoszowic zrobiło mi się ciepło na sercu - opowiadała Urszula Santarius, szefowa „Familiji”. Wszyscy wysyłaliśmy SMS-y głosując na Dawida, by pomóc mu dostać się do finału.

Podczas „Spotkań z folklorym” wystąpiła Hania Kołek, Smarkata Ślązaczka Roku 2001 oraz Dorota Sitek, laureatka konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”, który odbył się w skrzyszowskiej szkole. Opowiedziała ona w gwarze o tym jak to wygląda Pónbóczkowy rok czyli kościelne święta.

Jak zwykle wiele wzruszeń wywołał wśród uczestników spotkania występ zespołu „Rychwałdzianie” z Zaolzia. Nasi rodacy zza miedzy zaśpiewali o pięknie kraju nad Olzą, o matce a także czeską piosenkę o dziewczynie z górniczej kolonii w Karwinie. Cała sala włączyła się do śpiewu, gdy przypomnieli piosenkę o ułanach. Swój repertuar zaprezentowały również „Podbuczanki” oraz „Gospodyńki” z Krostoszowic. Nie mogło też zabraknąć oczywiście występu „Familiji” - gospodarza imprezy. „Spotkania” miały charakter świąteczny - co podkreślał wystrój sali Wiejskiego Domu Kultury w Skrzyszowie. Wielkanocne stroiki i ozdoby, którymi ją przystrojono wykonały dzieci ze skrzyszowskiej szkoły i przedszkola.

(jak)