Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (164) Data wydania: 19.03.03

Nawet skalpel idzie w ruch

Nie widziałeś Katedry Notre Dame, Bazyliki św. Piotra, Opery Paryskiej, czy też latarni morskich polskiego wybrzeża - koniecznie odwiedź wystawę w Bibliotece, a zobaczysz wiele słynnych budowli, tylko trochę pomniejszonych.

W Bibliotece w Pszowie otwarta jest wystawa modeli kartonowych. Eksponaty można podzielić na kilka grup: budynki sakralne, zabytki świeckie oraz stacje PKP i tabor kolejowy. Autorami prac są członkowie grupy modelarskiej „UNO” z Rybnika”: Ryszard Bisek, Grzegorz Wala i jego córka Kasia, Zdzisław Kołoda i jego syn Łukasz, Marek Fukała, Agata Sobel, Tomasz Towścik oraz rodzeństwo Anna i Marcin Szebera. Uciecha - nauka - osobowość - tak można rozszyfrować nazwę naszej grupy - mówi Ryszard Bisek, jeden z autorów prac. Sklejanie modeli daje dużo zadowolenia i satysfakcji, zanim przystępujemy do „budowania”, czytamy trochę informacji na temat danej budowli, stąd nauka, a poza tym takie hobby kształtuje osobowość człowieka, przede wszystkim kształci takie cechy jak wytrwałość, czy też umiejętność dążenia do celu. Kleić zaczynają już czterolatkowie, a najstarsi członkowie klubu mają już 70 lat.

Modelarstwo jest pasją na całe życie. Wiele osób mówi, że my się ciągle bawimy. Coś w tym jest, bo modelarstwo to połączenie rzeczy przyjemnych z pożytecznymi. Modelarstwo kartonowe dzieli się na 12 klas: samoloty silnikowe śmigłowe, samoloty odrzutowe, helikoptery, okręty, łodzie podwodne, żaglowce, pojazdy gąsiennicowe, pojazdy kołowe, pojazdy szynowe, budowle, pojazdy kosmiczne i figury z papieru. Aby przygotować jeden model trzeba mieć dużo czasu, cierpliwości i zdolności manualnych. Takie modele jak Bazylika św. Piotra, czy też Katedra Notre Dame składają się z ponad 2 tys. części. Każdą należy dokładnie wyciąć, często trzeba nawet posługiwać się skalpelem, bo jest to prawdziwie misterna praca. Trzeba także przygotować makietę i wszystko posklejać. Przygotowanie jednego modelu zajmuje nawet tysiąc godzin, czyli około trzech miesięcy codziennie po 10 godz. Modele wykonujemy dla siebie, czasem prezentujemy je na wystawach lub konkursach. Naszych prac raczej nie sprzedajemy, bo jak je wycenić? Do przygotowania budowli jest potrzebna tzw. wycinanka, czyli książeczka, gdzie jest namalowana każda część. Taka wycinanka z zagranicznego wydawnictwa kosztuje nawet 500 zł, a jeżeli za każdą godzinę pracy policzyć chociażby złotówkę, to wychodzi 1500 zł. Kto da tyle pieniędzy za papierową budowlę? - pyta R. Bisek. Członkowie grupy „UNO” biorą udział w wielu konkursach regionalnych oraz w tym najważniejszym, tj. Mistrzostwach Polski w Modelarstwie Kartonowym, które corocznie odbywają się w Skawinie koło Krakowa. Jedna z budowli, jakie znajdują się na pszowskiej wystawie, a mianowicie Bazylika św. Piotra wraz z placem św. Piotra zdobyła mis-trzostwo Polski w 2001 r. Na wystawie warto także zwrócić uwagę na 14 latarń, które znajdują się na wybrzeżu pomiędzy Świnoujściem, a Krynicą Morską. Ciekawą historię ma synagoga w Pradze, przetrwała ona wszystkie kataklizmy, jakie przetoczyły się przez to miasto. Oprócz tak popularnych zabytków na wystawie można podziwiać także stacje kolejowe np. w Rybniku Paruszowcu, lokomotywy i wagony, czyli tabor kolejowy. Autorem tych prac, związanych z koleją jest Zdzisław Kołoda.

(bmp)