Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (159) Data wydania: 12.02.03

Hasi do kubła!

Wysypywanie popiołu i odpadów z domowych pieców na chodniki i drogi dojazdowe jest zabronione, o czym nie wie większość mieszkańców. Część z nich traktuje jednak ulicę jako kontener. Mniej wtedy trzeba wywieźć więc i mniejsza opłata. Co zrobić, kiedy mocno sypnie śniegiem i mamy problem z wyjazdem z posesji lub bezpiecznym poruszaniem się wokół swojego domu? Najprostszym rozwiązaniem wydaje się właśnie wykorzystanie popiołu.
Pani to jest straszne. Wszędzie pełno popiołu. Rozumiem jak trochę posypią, żeby nogi nie skręcić, ale sypią po całej drodze kilka wiader dziennie. Nawet jak nie ma śniegu, tylko roztopy! I to sąsiedzi z naprzeciwka, więc popiołu jest dwa razy więcej. Grube bryły uderzają w samochód, a potem spływają do kratek ściekowych. Jak przychodzą roztopy to woda leci na podwórka bo kratki zapchane - skarżył nam się jeden z czytelników.

Jest to zanieczyszczanie okolicy i tego robić nie wolno. Oczywiście gdy popiołu jest minimalna ilość to inna sprawa - podkreśla Marek Okularczyk, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg. Podobnego zdania jest Helena Kłosok z Wydziału Ekologii wodzisławskiego magistratu oraz  Janusz Wyleżych, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska starostwa powiatowego. To jest odpad, a ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach wyraźnie tego zabrania. Każdy odpad przed powtórnym wykorzystaniem powinien być zbadany - mówi J. Wyleżych.

Za wysypywanie popiołu możemy słono zapłacić. Jak podkreśla Zdzisław Chamiga, p.o. zastępcy komendanta Straży Miejskiej w Wodzisławiu, za zanieczyszczanie terenu w ten sposób grozi kara do 5 tys. zł - jeśli sprawa trafi do sądu, natomiast strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat w wysokości do 1,5 tys. zł. Wysokość kary zależy od skali zjawiska, jeśli jest to minimalne zanieczyszczenie to upominamy mieszkańców. Przypominamy im, że można do tego celu używać piasku i soli. Popiół jest odpadem i podczas roztopów przedostaje sie do kanalizacji deszczowej a potem do wód gruntowych - podkreśla Z. Chamiga.

(raj,amk)