Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (137/138) Data wydania: 24.04.02

Papiery w kieszeni

Nie zdawała jeszcze matury, ten egzamin czeka ją za kilka tygodni, ale ma już zapewniony indeks wyższej uczelni.

Rodzina zawsze mnie dopinguje i mobilizuje do pracy. Mama przejęła większość obowiązków domowych, kiedy ja przygotowywałam się do różnych konkursów. Kiedy rodzice lub znajomi usłyszą w telewizji coś nowego o Unii Europejskiej, to zaraz mi o tym mówią, bo a nuż zdarzy się, że komisja o to zapyta - mówi uczestniczka wielu konkursów na temat Unii Europejskiej. Marta Czyż jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl. Gdy była w drugiej klasie, jej nauczyciel, Joachim Grabiec, postanowił założyć Kółko Europejskie, do którego przystąpiła. Potem zaczęły się konkursy, turnieje i olimpiady związane oczywiście tematycznie z Unią Europejską. Pierwszy konkurs, jaki sobie przypominam, to był I Powiatowy Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej, wtedy udało się drużynie z mojej szkoły zająć I miejsce - wspomina Marta Czyż. Rok później, w kolejnej edycji tego turnieju, najwyższe miejsce na podium także należało do reprezentantów III LO, wśród których była Marta. Jako uczennica III klasy wzięła ona także udział w konkursie organizowanym przez Wyższą Szkołę Humanistyczną w Warszawie. Niczego wielkiego tam nie zwojowałam - podsumowuje Marta, ale sukcesem jest już przecież udział w konkursach organizowanych na tak szeroką skalę. Kolejne konkursy, intensywne przygotowania sprawiły, że wiedza Marty na temat Unii Europejskiej jest coraz szersza, bardziej gruntowna. W bieżącym roku szkolnym, jako pierwszy w kalendarzu zapisał się konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej w Pułtusku. Składał się on z kilku etapów, Marta pomyślnie przeszła eliminacje szkolne, dostała się do okręgowego etapu w Katowicach, a tutaj niestety zabrakło jej jednego punktu, by przejść do finału, który miał miejsce w Pułtusku. Najwięcej problemu sprawiły mi pytania z wiedzy ogólnej, szczególnie z geografii Europy - mówi uczestniczka konkursu. Kolejny start był o wiele bardziej pomyślny. W konkursie organizowanym w Bielsku Białej Marta Czyż zdobyła III miejsce, tym samym zapewniła sobie indeks Wyższej Szkoły Ekonomiczno - Humanistycznej na kierunku - politologia oraz roczne zwolnienie z opłaty czesnego za naukę w tej uczelni. W liście gratulacyjnym napisano „Osiągnięcie tak znakomitych rezultatów to przede wszystkim efekt pani pracy i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy". 13 kwietnia, Marta jako jedyna uczennica z Wodzisławia Śl. reprezentowała nasze miasto na olimpiadzie w Szczecinie. Zjechało tam 102 uczniów z całej Polski, w tym 8 osób z województwa śląskiego. Hasłem przewodnim była „Ekologia w Unii Europejskiej". Do ścisłej czołówki Marta nie zakwalifikowała się, ale mimo to, udział w tej olimpiadzie uznaje za swój największy sukces.

Podczas wyjazdów na różne konkursy poznaje wielu ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach, jest to też okazja do sprawdzenia swojej wiedzy, ale także do nabywania umiejętności radzenia sobie ze stresem. Unią Europejską zaczęłam się interesować dopiero w chwili, gdy przygotowywałam się do konkursów. Teraz prościej zrozumieć mi wiadomości telewizyjne, z Unią Europejską zamierzam związać swoją przyszłość. Moje wymarzone studia to: stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim lub politologia na Uniwersytecie Wrocławskim - mówi uczennica III LO.

(B.P.)