Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (1585) Data wydania: 20.09.22
Czytaj e-gazetę

Czy jest susza, czy jest deszcz ziemie w Sławikowie dają obfite plony

Z koroną, chlebem i 6-letnimi dziewczynkami w mini-Johnie Deerze ruszył poranny korowód w Sławikowie (gmina Rudnik). Wyszedł z domu kultury i skierował do pobliskiej świątyni, gdzie rolników i parafian przywitał proboszcz Joachim Augustyniok. W korowodzie przejechało kilka maszyn rolniczych.

Gerard Ficoń i Dorota Krybus zostali tegorocznymi starostami dożynkowymi w Sławikowie. To miejscowi gospodarze, ale rolnicy małorolni. Pan Gerard ma 10 ha pola i prowadzi firmę budowlaną. Areał po rodzicach powiększył, dokupując ziemię. Ficoń uprawia pszenicę i kukurydzę. Pierwszą już zebrał i na plony nie narzeka. Zbiór kukurydzy też zapowiada się bardzo dobrze.

– Czy u nas jest sucho, czy mokro to naszym ziemiom odpowiadają obydwa warunki pogodowe – zachwala pan Gerard.

Razem z Dorotą Krybus zadebiutowali w roli starostów. Oboje zasiadają także w radzie sołeckiej i parafialnej. Starościna uprawiała pole przez 30 lat, teraz przepisała je córce. Zbiory przeznaczali na potrzeby własnego gospodarstwa. – To była pszenica, ziemniaki, także buraki cukrowe – wymieniła D. Krybus.

– Dziś rolnicy albo mają po 100 i więcej hektarów, albo ich nie ma na wsi. Takie czasy. Coraz to mniej jest chętnych do takich rolniczych świąt. Kto tylko może to musi tę tradycję dożynek podtrzymywać. Inaczej za chwilę to wszystko umrze. Owszem, w wiosce są wielcy gospodarze, ale oni nie czują, by się włączyć w organizację. Jednak teraz się czasy zmieniają, wracają przydomowe ogródki warzywne. Jeden rok wszystko zmienił – przyznał pan Gerard.

Dorota Krybus stworzyła koronę dożynkową dla Sławikowa. Po raz pierwszy. Z pszenicy, owsa i hostii oraz odrobiny chleba dożynkowego. Bochenek takiego chleba starostowie nieśli do kościoła. Przywieziono go z piekarni w Łanach.

Orkiestra prowadząca korowód to muzycy z okolic Wodzisławia Śląskiego. Przewodził im Zygmunt Matuszek. Co się grywa na dożynkach? W korowodzie głównie marsze, a w kościele pieśni towarzyszące dożynkom – „Pobłogosław Jezu drogi” czy „Z twoich rąk żyjemy”. Na festynach gra się utwory biesiadne, coś do tańca i posłuchania.

(ma.w)