Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1556) Data wydania: 01.03.22
Czytaj e-gazetę

Lekcja z karabinem i mundurem

O wolności, patriotyzmie, cywilnej odwadze i najwyższej cenie, jaką za życie zgodne z tymi wartościami zapłacili Żołnierze Wyklęci, uczniom ósmej klasy szkoły podstawowej opowiadał prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Prowadząc lekcję Polowy trzymał w jednej ręce replikę pistoletu maszynowego PPS, a w drugiej mundur cichociemnego, odwołując się do aktualnej sytuacji geopolitycznej i gestów solidarności z Ukrainą. To wszystko sprawiło, że ta lekcja historii w SP 15 daleka była od standardowej, a w uczniach udało się obudzić autentyczne emocje i poczucie wspólnoty.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Raciborzu odbywa się szereg wydarzeń: m.in. sympozjum, koncerty, prelekcje historyczne. Pod Zakładem Karnym odsłonięto pomnik będący wyrazem pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W ramach krzewienia wiedzy o Żołnierzach Wyklętych w raciborskich szkołach podstawowych w tym tygodniu na lekcjach historii odchodzi się od programu nauczania, na rzecz przybliżenia uczniom dziejów powojennego podziemia.

Jedną z takich lekcji poprowadził prezydent Raciborza Dariusz Polowy – inicjator raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z rekonstrukcjami historycznymi i czołgiem T-34 na placu Długosza w 2015 roku włącznie. Prezydent tę trudną lekcję historii rozpoczął od próby zdefiniowania tego, czym jest wolność. Przedstawił kontekst, w którym działało powojenne podziemie, realia wojny i życia pod sowieckim okupantem.

Szerzej prezydent Raciborza przedstawił uczniom sylwetkę jednego z bohaterów podziemia – rotmistrza Witolda Pileckiego – który dał się dobrowolnie aresztować Niemcom, trafił do Auschwitz, zorganizował tam ruch oporu, a po brawurowej ucieczce ostrzegał świat o nazistowskiej machinie śmierci. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Potem trafił do niemieckiej niewoli z której został wyzwolony przez aliantów. Po 1945 r. powrócił do Polski, po to by prowadzić walkę w podziemiu. Został aresztowany i po pokazowym procesie stracony przez stalinowskie władze w 1948 roku.

Dariusz Polowy starał się uświadomić młodzieży, że omawiany temat ma swoje odzwierciedlenie lokalne, wskazując na raciborskiego bohatera AK – śp. pułkownika Mariana Szlapańskiego. Także w kontekście aktualnych wydarzeń na Ukrainie – agresji Rosji na naszych wschodnich sąsiadów – Dariusz Polowy wskazał, że czasami warto stanąć w poprzek grupy i powiedzieć stanowcze „nie”.

– Brak zgody na życie pod jarzmem niewoli to cecha charakteryzująca Polaków. Cecha, dzięki której udało się nam – narodowi polskiemu – wyzwolić się. To siła, dzięki której teraz mieszkańcy Ukrainy stawiają opór siłom zbrojnym Rosji – mówił prezydent w szkole i zaapelował o pomoc i o niepozostawanie obojętnym. Zachęcił także uczniów do wyrażenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych poprzez wywieszenie flagi państwowej 1 marca.

(oprac. m)