Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1556) Data wydania: 01.03.22
Czytaj e-gazetę

Sławikowskie Bery krążą po okolicy Kto się nie wykupi, tego czekają nieszczęścia!

Kto nie zatańczy z Berem, ten przez cały rok nie będzie miał porządku w obejściu. Wiedzą o tym dobrze gospodarze i gospodynie ze Sławikowa i okolic, dlatego też chętnych do zatańczenia z Berem nie brakuje. Ber nie przychodzi do zagrody sam. Towarzyszą mu Baba, Cyganka, Ksiądz, Kominiarz, Lekarz i Milicjant wraz z pomocnikami. Jest też orkiestra, która przygrywa wesoło, rozpędzając wszelkie smutki i troski.

Gabriela Kus z Lasaków czekała cały rok, żeby zatańczyć z Berem. – Mieli być o ósmej, ale się trochę spóźnili – mówi pani Gabriela. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Oprócz tańca z Berem, pani Gabriela załapała się również na darmowe badanie lekarskie w wykonaniu Doktora Molesty. W rolę lekarza wciela się Dawid Pater z Łubowic. – Dzięki, nie trzeba było – to moje motto, żartuje lekarz.

– Jeśli dasz, zawsze otrzymasz – mówi Zygfryd Kampa z Lasaków. Gospodarz ma 85 lat i zapewnia, że całe szczęście i powodzenie, które go w życiu spotkało, zawdzięcza sławikowskim berom, których co roku zaprasza do swojej zagrody. – Nie masz nic lepszego, jak z rana jednego – mówi początkującym berom, wręczając im czysty napój w szklanej butelce. Młodzi podchwytują to hasło, a gdy w drzwiach domu staje pani Zofia, małżonka Zygfryda Kampy, grają i śpiewają „Sto lat!”.

Sławikowskie Bery są w tym roku wyjątkowo liczne. Cieszy się z tego Piotr Morawin, który przez lata dbał o to, aby tradycja Wodzenia Bera nie zanikła. Dziś do Sławikowskich Berów należy również jego syn Dawid, który w ten wyjątkowy dzień zakłada strój ojca.

– To jest strój, który uszyła mi moja żona w 1992 roku specjalnie na tę okazję. Cieszę się, że tradycja trwa, że są następcy – mówi pan Piotr, który wciąż wspomaga młodzież organizacyjnie. Sławikowskie Bery będą krążyć przez kilka godzin, odwiedzając ponad setkę gospodarstw. Na koniec Ber – symbol nieszczęść – zostanie zgładzony.

Wodzenie Bera to stara tradycja, sięgająca co najmniej średniowiecza, a więc czasów, kiedy na Śląsku żyły jeszcze niedźwiedzie. Zdarzało się, że zwierzęta czyniły spustoszenie w chłopskich zagrodach. Nic dziwnego, że niedźwiedź stał się symbolem nieszczęścia. Od niepowodzeń, które przynosi Ber, można się ustrzec, tańcząc z nim i przekupując go czymś mocniejszym do picia. Sposób musi być skuteczny, skoro tradycja przetrwała całe stulecia. Wodzenie Bera odbywa się na koniec karnawału.

(żet)