Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1309) Data wydania: 04.07.17
Czytaj e-gazetę

Można zginąć z własnej winy nie ustępując pierwszeństwa

Okres wakacyjny sprawia, że korzystając z uroków lata, częściej przebywamy poza domem: jeździmy na rowerze, maszerujemy z kijkami, spacerujemy po mieście. O zachowanie ostrożności, stosując się jednocześnie do zmieniających się przepisów w ruchu drogowym, apelowali goście seniorów z koła Racibórz Centrum – asp. sztab. Grzegorz Mederski oraz rzecznik prasowy raciborskiej policji podkom. Mirosław Szymański.

Kiedy rowerzysta może jeździć po chodniku?

– Osoby, które ukończyły 18 lat nie potrzebują do kierowania rowerem karty rowerowej. Rower musi być odpowiednio wyposażony m.in. w białe światła z przodu, czerwone z tyłu, może też posiadać dodatkowo pomarańczowe odblaski na kołach. Jeśli są dobre warunki pogodowe nie ma potrzeby używania świateł. Trzeba je włączyć jeśli pada deszcz, jest mgła lub się ściemni – przypominał o oczywistych zasadach poruszania się na drodze policjant ruchu drogowego.

Rowerzysta tylko w trzech przypadkach może jechać po chodniku: jeśli są złe warunki atmosferyczne, np. pada deszcz, śnieg lub jest mgła; gdy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a na drodze samochody mogą poruszać się z prędkością powyżej 50 km/h; kiedy rowerzysta opiekuje się drugim rowerzystą – dzieckiem do lat 10.

Na kładach można jeździć z kategorią prawa jazdy AM

Osobom starszym, czasem nie posiadającym prawa jazdy, oferuje się samochodziki o małej pojemności. Przy czym sprzedający często nie informują, że aby poruszać się takimi pojazdami, potocznie zwanymi kładami, po drodze, trzeba mieć uprawnienia do kierowania. – Autka te rejestrowane są jako czterokołowe i aby nimi kierować należy posiadać co najmniej kategorię prawa jazdy AM (dawniej: karta motorowerowa) – uprzedzał Grzegorz Mederski.

Którą stroną należy jechać rowerem, a którą iść pieszo?

Pytała uczestniczka spotkania, ponieważ jeżdżąc często na rowerze po wałach naraża się na uwagi pieszych chodzących tam z kijkami.

Istnieją trzy rodzaje znaków mówiące o tym, jak powinni zachować się piesi i rowerzyści na drodze. Znak z symbolem roweru na niebieskim tle, nakazuje poruszanie się po drodze wyłącznie rowerami. Znak z symbolami roweru i pieszych oddzielonych pionową kreską oznacza, że rowerzyści i piesi muszą poruszać się po stronach drogi wskazanych na znaku, a więc rowerzyści po prawej stronie, a piesi po lewej, lub odwrotnie. Gdy kreska oddzielająca symbol roweru od pieszych jest poziomą, to zarówno rowerzyści jak i piesi mogą poruszać się po całej szerokości drogi.

Jak nie należy przechodzić przez drogę

Poza codzienną służbą, policja prowadzi działania wzmożone, a jednym z nich jest kontrola drogowa pieszych. – W trakcie tych działań mamy ujawnić, jak największą liczbę osób będących pieszymi, którzy łamią przepisy oraz jak największą liczbę osób, które łamią przepisy pod względem bezpieczeństwa pieszych. Stąd policjanci pojawiają się m.in. w takich miejscach, gdzie ludzie przechodzą przez jezdnię niezgodnie z przepisami – wyjaśniał aspirant sztabowy.

Inne działania w ramach wzmożonych kontroli dotyczą niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy nie są kierowcami samochodów (pieszych, rowerzystów, motorowerzystów, motocyklistów). Terminy takich działań są wcześniej ujawniane na stronie internetowej policji.

– Pieszy powinni przechodzić po przejściu dla pieszych. Jeśli w pobliżu przejścia dla pieszych jest skrzyżowanie, to można przechodzić również na tym skrzyżowaniu. Nie dotyczy to dróg, na których są dwa pasy jezdni w jednym kierunku np. na odrostradzie – ostrzegał policjant.

Uczulał, że przechodząc przez drogę w miejscach wyznaczonych, należy zachować szczególna ostrożność, ponieważ najwięcej osób ginie na przejściach dla pieszych.

– Można zginąć z własnej winy nie ustępując pierwszeństwa pojazdowi, który dojeżdża do przejścia dla pieszych. Kierowca nie zawsze ma szansę zatrzymać się przed osobą, która wtargnęła na jezdnię. W Polsce pieszy ma pierwszeństwo będąc na przejściu, a nie dochodząc do niego.

Czy rowerzysta może przejechać przez przejście dla pieszych?

Czy ma obowiązek przeprowadzić rower przez jezdnię? – dopytywał inny senior.

Przejście dla pieszych, jak sama nazwa mówi nie jest przejazdem, dlatego rowerzysta dojeżdżając do niego musi zejść z roweru i go przeprowadzić. – Nie trzeba schodzić z roweru na przejeździe dla rowerzystów, które jest odpowiednikiem przejścia dla pieszych. Tam rowerzysta ma pierwszeństwa przed samochodami tylko wtenczas, gdy znajduje się na przejeździe, a nie gdy do niego dojeżdża – tłumaczył specjalista od ruchy drogowego. Kierowcy samochodów natomiast muszą pamiętać, że skręcając w drogę poprzeczną, na której jest przejście dla pieszych lub przejazd dla rowerzystów, jak np. na ul. Łąkowej, muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym i rowerzystom.

Ewa Osiecka