Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1186) Data wydania: 03.02.15
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Mam 20 lat i studiuję zaocznie. Od szkoły podstawowej pobieram z ZUS rentę rodziną po tacie. Teraz mam możliwość podjęcia pracy na umowę o pracę, ale boję się, że mogę stracić świadczenie w związku z osiąganym dochodem. Chciałabym wiedzieć ile mogę zarobić, by ZUS nie wstrzymał mi wypłaty renty rodzinnej?

Prawo do renty rodzinnej ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS. W razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia świadczenie ulega zmniejszeniu. Do renty rodzinnej od 1 grudnia 2014 r. można miesięcznie dorobić 2646,80 zł bez zmniejszenia lub całkowitego zawieszenia świadczenia. Przy wyższych zarobkach renta rodzinna jest zmniejszana. Przy zarobkach powyżej 130 proc., (tj. kwota 4915,50 zł), prawo do renty rodzinnej ulega całkowitemu zawieszeniu.


Prowadzę własną działalność gospodarczą. Dwa miesiące temu urodziłam córkę i zaczęłam korzystać z zasiłku macierzyńskiego. Chciałabym jednak skrócić czas jego pobierania i wrócić do firmy. Czy przepisy określają, kiedy jest to najszybciej możliwe? Czy zależy to od zajęcia się córką przez jej ojca, który jest zatrudniony na etacie?

Matka dziecka może podjąć decyzję o skróceniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jest to jednak możliwe dopiero po wykorzystaniu go przez co najmniej 14 tygodni. Warunkiem szybszego powrotu do prowadzenia firmy jest uzyskanie urlopu macierzyńskiego przez ojca w celu osobistej opieki nad dzieckiem. Przysługuje mu niewykorzystany okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego bezpośrednio po terminie rezygnacji z jego części przez matkę, czyli w tej sytuacji za 6 tygodni. Oczywiście ojciec dziecka będzie mógł również wystąpić o dodatkowy r urlop macierzyński i rodzicielski, u który uprawnia do zasiłku macierzyńskiego. Należy pamiętać o tym, że osoba ubezpieczona, która nie jest pracownicą, a więc m.in. jest osobą prowadząca działalność gospodarczą, do wniosku w sprawie rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego przedkłada oświadczenie od kiedy ubezpieczony ojciec dziecka będzie korzystał z uprawnień do tego zasiłku.


Chciałabym wiedzieć, czy prawdą jest, że okres liceum, studiów dziennych jest wliczany do stażu pracy przy obliczaniu emerytury? Jedni mówią, że tak, a inni znowu, że nie ma to znaczenia. Jakie jest stanowisko ZUS?

Okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów jest okresem nieskładkowym. Okres nauki w liceum nie jest okresem wymienionym w ustawie, a zatem nie podlega zaliczeniu.


Jestem na emeryturze, ZUS wpłaca mi świadczenie na konto. Chcę je teraz zmienić na takie dające mi więcej korzyści. Martwię się jednak co z moją emeryturą? W banku poinformowano mnie, że to oni powiadomią ZUS o zmianie rachunku bankowego, ale zastanawiam się, czy dla ZUS jest to wiarygodna informacja i czy ja jednak nie będę musiała złożyć jakiegoś pisma, wyjaśnienia? Proszę o szybką odpowiedź.

Emeryt, przy okazji zmiany numeru rachunku bankowego, może podpisać w banku oświadczenie dotyczące przekazywania emerytury na nowe konto i zobowiązać bank do przesłania tego dokumentu do ZUS. Takie oświadczenie jest traktowane jak wniosek o zmianę numeru konta w ZUS, na które ma być przekazywane świadczenie. Świadczeniobiorca może też osobiście dokonać wszelkich formalności. W tym celu powinien zgłosić się do placówki ZUS i w Sali Obsługi Klientów przedstawić umowę/aneks do umowy o zmianie numeru rachunku bankowego oraz dowód osobisty. Po zmianie numeru bankowego od najbliższego terminu płatności świadczenie będzie przekazywane na nowy rachunek. Należy jednak zwrócić uwagę, że wniosek trzeba złożyć ze stosownym wyprzedzeniem, tj. nie później niż na 14 dni przed terminem płatności świadczenia.