Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1124) Data wydania: 26.11.13

Nauczyciele o przełamywaniu barier

Regionalna historia w szkole

Tworków. „Jak uczyć na Śląsku i o Śląsku?” – to tytuł konferencji, która odbyła się 22 listopada w tworkowskim centrum kultury. Podczas wydarzenia wygłoszono 9 wykładów nawiązujących do historii lokalnej i sposobu jej przekazywania w szkołach. Większość referentów pochodzi lub pracuje w gminie Krzyżanowice, stąd tematyka nawiązywała do miejscowych warunków.

Wprowadzający wykład prowadził dr Jacek Kurek, który na podstawie kawy, herbaty i czekolady wyjaśnił jak ważne jest otwarcie na inne kultury, jak można z nich czerpać i korzystać. Kawa pochodzi z Afryki, herbata z Azji zaś kakao i czekolada z Ameryki Środkowej. W Europie poznaliśmy ich smaki dzięki podróżom. Sens podróży doktor Kurek wyjaśnił tak, że spełnia się ona przez otwarcie na innych ludzi, i po powrocie do domu. Inaczej wyprawa byłaby tułaczką.

Janusz Mokrosz, historyk nauczający w Chałupkach, przypomniał jak wglądała sytuacja szkolnictwa gminy Krzyżanowice po drugiej wojnie światowej. Miejscowa ludność, podobnie jak na całym Śląsku, od stuleci była częścią Niemiec. – Po wojnie władze Polski przystąpiły do tak zwanej repolonizacji, choć w rzeczywistości była to polonizacja tutejszej ludności. Uczniowie przyłapani na mówieniu po niemiecku byli karani, a podziały na swoich i przyjezdnych zanikały powoli – mówił.

Lokalna historia była w ten sposób wypierana na rzecz powszechnej historii Polski. Dziś przypominanie o swoich korzeniach nie jest piętnowane, i o tym jaką wartość niesie nauka lokalnych dziejów opowiedziała Anna Bindacz, nauczycielka z Krzyżanowic. Przytoczone przez nią opinie historyków mówią o tym, że jedna trzecia nauki historii w szkołach powinna dotyczyć wydarzeń lokalnych i regionalnych. To furtka do historii powszechnej i sposób na naukę tolerancji.

Kolejne wystąpienia przygotowali w duchu przysłowia „cudze chwalicie, swego nie znacie”: Marta Paszek (o kulturze śląskiej na lekcjach języka polskiego), Maria Wylężek (o edukacji regionalnej w szkole podstawowej),  Kinga Misz (śląski krajobraz na lekcjach przyrody), dr Piotr Sput (jak uczyć o konfliktach militarnych na Śląsku), Sabina Kuśka (o szkolnych muzeach), Anna Kubica (o podręczniku edukacji regionalnej).

Konferencji towarzyszyła wystawa Polskiej Akademii Nauk pt. „Kobiety w nauce”. Całe wydarzenie odbyło się w godzinach południowych, stąd grono słuchaczy było ograniczone. Ci, którzy byli obecni nie kryli jednak zadowolenia z podjętego, trudnego tematu. Słowa uznania usłyszeli przedstawiciele nowego pokolenia nauczycieli z gminy Krzyżanowice za to, że inicjatywa konferencji to wynik ich zainteresowań.

(woj)