środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

EKOSERWIS: Dwudzieste urodziny Funduszu

05.11.2013 00:00 QLA

Finał obchodów dwudziestolecia powstania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach obchodził 21 października uroczystym artystycznym benefisem zorganizowanym w Teatrze Śląskim. Uczestniczyli w nim m.in. wiceministrowie: środowiska Aneta Wilmańska i rozwoju regionalnego Adam Zdziebło, eroposeł Jan Olbrycht, parlamentarzyści, wicewojewoda Andrzej Pilot oraz samorządowcy z województwa śląskiego, główni beneficjenci a także pracownicy Funduszu.

Jubileuszową galę poprowadził Mirosław Neinert – reżyser i dyrektor Teatru Korez, a na scenie wystąpili: Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Katarzyna Tlałka i Magdalena Cielecka, Bronisław Wrocławski i Czesław Jakubiec.

W trakcie benefisu dużo mówiono o roli Funduszu jako ważnego elementu w unikatowym na skalę europejską systemie finansowania ochrony środowiska.

Goście benefisu, którymi byli założyciele Funduszu, ekolodzy i beneficjenci, akcentowali przede wszystkim dobrą i bliską współpracę z Funduszem, który reaguje na potrzeby i oczekiwania samorządów, przedsiębiorców, a tym samym mieszkańców województwa śląskiego, udzielając wsparcia finansowego najbardziej potrzebnym przedsięwzięciom z zakresu ochrony środowiska. Symbolizowała to multimedialna sceniczna prezentacja, na której zaprezentowano zmieniający się w miarę toczonych opowieści wizerunek Śląska. Najpierw dominowały w nim kominy, hałdy i szary krajobraz, a w miarę upływu czasu obraz nabierał barw, wyrastały drzewa i trawa, a niebo stawało się błękitne.

Wiceminister Aneta Wilmańska, mówiąc o roli i znaczeniu Funduszu, podkreśliła, że intencją ministerstwa środowiska jest pielęgnowanie i rozwój systemu finansowania ochrony środowiska, którego filarem są takie wojewódzkie fundusze jak katowicki. Tak dobra marka – mówiła wiceminister Wilmańska – obroni się i zawsze znajdzie gorących zwolenników w resorcie środowiska.

Z kolei Gabriela Lenartowicz pytana o wpływ Funduszu na stan świadomości ekologicznej mieszkańców regionu, zwróciła uwagę na kolosalne przekształcenia w myśleniu ich o czystym, ekologicznie zadbanym własnym otoczeniu. Dzięki wielu kampaniom, akcjom ekologicznym i inicjatywom proekologicznym inspirowanym i wspieranym przez Fundusz udało się na Śląsku wytworzyć modę na ekologię i bardzo potrzebną dziś, pozytywną rywalizację miast o czystość, lepsze powietrze, sprawniejszą kanalizację, ekologiczną gospodarkę odpadami. Dlatego zmiana wizerunku Śląska ze zdegradowanej ziemi na ekologiczny, zielony region to nie cud, a nasz wspólny sukces – mówiła prezes G. Lenartowicz.

Z okazji 20-lecia Fundusz nagrodził dwudziestu swoich ekopartnerów statuetkami – zegarami zatopionymi w krysztale. Mają one symbolizować upływający czas, w którym udało się wiele zmienić w środowisku i nadchodzący, w którym dla ochrony środowiska wiele jeszcze można zdziałać.

(eco)

  • Numer: 45 (1121)
  • Data wydania: 05.11.13