Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (1110) Data wydania: 20.08.13

Moim zdaniem

Bogdan Marcinkiewicz, Posłeł do Parlamentu Europejskiego

Emeryt z kopalni strzela w stopę

W polskim górnictwie węgla kamiennego pracuje około 4 tys. osób z prawem do emerytury. W najbliższym czasie nie odejdą na zasłużony spoczynek. Trwa dyskusja na temat ograniczenia górniczych przywilejów. To największa burza w sferze reform systemu emerytalnego. Emerytury górnicze są stosunkowo wysokie, a 25 lat pracy nie wydaje się wiecznością. Większość Polaków wyobraża sobie, że 45- czy 50-letni człowiek na emeryturze ma przed sobą przynajmniej dwie dekady spokojnego życia. To powoduje zrozumiałe emocje, bo ile pożyje statystyczny emeryt, gdy uzyska to prawo w wieku lat 67? Najmocniejszym argumentem górników jest rzecz jasna fatalny stan zdrowia osoby pracującej pod ziemią. Niestety, zachowanie osób, które posiadają już prawa emerytalne, a nadal pracują, jest przysłowiowym „strzałem w stopę” i to wymierzonym w młodszych kolegów. Nie trafia do mnie argumentacja, że to tylko do końca roku albo do końca kredytu.

Szanowny kolego! Skoro otrzymałeś prawa emerytalne, o które tak ciężko walczyli górnicy w ostatnich latach, to odejdź i daj pracować innym. Niestety, po uzyskaniu prawa do emerytury w górników wstępują zupełnie nowe siły i wielu chce dalej pracować. Oczywiście można spierać się, komu rzeczywiście należy się emerytura? Ilu w tym gronie jest zatrudnionych w ścianach i przodkach? Ilu z nich już nie wróci do pracy pod ziemią, a ilu nie dożyje 60-tki. Można zarzucić się argumentami za i przeciw. Nie ma to jednak większego znaczenia w sytuacji, gdy pod bramami kopalń stoi klika tysięcy młodych ludzi, którzy zachęceni przez spółki węglowe podjęli naukę w nowo otwartych szkołach górniczych. Teraz osoby te nie mogą podjąć pracy, ponieważ polityka firm zakłada przyjęcia nowych pracowników jedynie w przypadku redukcji zatrudnienia z powodu przejścia innych na emeryturę. To z kolei pogłębia inną patologię, czyli brak doświadczonych górników pod ziemią.