Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (1100) Data wydania: 11.06.13

Łuszczyca – czego jeszcze nie wiemy?

Łuszczyca jest przewlekłą i nawrotową chorobą zapalną skóry. Przyjmuje się, że dotyczy 2 – 3 proc. populacji europejskiej. Charakteryzuje się występowaniem srebrzystej łuski, zazwyczaj o typowej lokalizacji – łokcie, kolana, okolica krzyżowa, skóra owłosiona głowy, paznokcie, ale możliwa jest każda lokalizacja.

Jest niewątpliwie jedną z najlepiej zbadanych chorób skóry, a jednak pomimo tak wielu doniesień naukowych, wyjaśnienie przyczyny tego schorzenia nadal pozostaje zagadką. Niewątpliwą rolę w pojawieniu się łuszczycy odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Wiemy, że istnieje predyspozycja genetyczna do choroby, ale przecież nie zawsze u osób spokrewnionych występują zmiany skórne. Dlaczego tak się dzieje? Sposób dziedziczenia jest skomplikowany i zależny od wielu czynników wywołujących, spośród których najważniejsze znaczenia mają: infekcje (głównie bakteryjne), stres, przyjmowane leki, a także według najnowszych doniesień również otyłość. Łuszczyca jest przez wielu autorów przedstawiana jako schorzenie interdyscyplinarne, chory wymaga coraz częściej opieki specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Chorzy na łuszczycę cierpią częściej z powodu chorób układu krążenia (częściej w tej grupie występują zawały mięśnia sercowego), zaburzenia metaboliczne. Osobny, szalenie istotny, aspekt tego schorzenia stanowi psychika chorego. Z jednej strony stan skóry, poczucie bezsilności wobec zaostrzeń choroby, przygnębia chorych (czasem nawet prowadzi do depresji), a z drugiej strony pogorszenie stanu psychicznego ma zły wpływ na  stan skóry. Chorzy wpadają w błędne koło zmian. Niestety, często nie pomaga również otoczenie, które zwyczajnie nie rozumie charakteru zmian skórnych – nie są to zmiany zakaźne czy wynikające z niewłaściwej higieny! Często lokalizacja zmian w obrębie odsłoniętych części ciała (twarz, ręce) stygmatyzuje chorych, wyobcowuje ich z życia zawodowego i osobistego. Pamiętajmy o tym, kiedy następnym razem zawahamy się podać rękę znajomemu choremu na łuszczycę... Zachęcający wydaje się być przełom ostatnich lat dotyczący wprowadzenia nowych leków biologicznych do leczenia ciężkiej łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów. Stało się to możliwe dzięki współpracy środowisk lekarskich, organizacji zrzeszających pacjentów oraz dzięki empatii instytucji państwowych. Często jednak, pomimo wielu dostępnych form terapii i coraz większej wiedzy na temat łuszczycy, jesteśmy nadal bezradni, wobec schorzenia, którego natura wciąż nie jest dla nas w pełni zrozumiała.

dr n med. Maria Weryńska-Kalemba