Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (1100) Data wydania: 11.06.13

Dziwne oznakowanie drogi

WOJNOWICE. Do naszej redakcji zgłosił się oburzony rowerzysta, który codziennie przejeżdża przez dróżkę zwaną Pałacową, łączącą drogę wojewódzką nr 919 (z Raciborza do Pietraszyna) z terenem przy pałacu w Wojnowicach.

Zdaniem rowerzysty na ścieżce panuje wolnoamerykanka. Kierowcy samochodów jadący dróżką nic nie robią sobie z innych uczestników ruchu, ani pieszych, ani cyklistów. – Najgorzej jest w weekend kiedy ścieżką chodzą rodziny z dziećmi. Poza tym w godzinach szczytu, kiedy wiele osób wraca tamtędy z pracy, na drodze robi się niebezpiecznie i ciasno. Szczególnie dla rowerzystów – podkreśla. W niczym nie pomaga Matka Boska, której obraz wisi na drzewie tuż przy wjeździe na ul. Pałacową. Mężczyzna prosił o wyjaśnienie kwestii tego czy i jak egzekwować przepisy drogowe w tym miejscu.

Zarządcą drogi jest gmina Krzanowice, a burmistrz Manfred Abrahamczyk uspokaja, że znak przy wjeździe na drogę zasugerował specjalista i powinien regulować wszelkie niejasności. Ponadto ustanowienie na byłej drodze transportu rolniczego przestrzeni dla rowerzystów i pieszych jest ukłonem w ich stronę. Kompromis aby połączyć te dwie funkcje drogi okazuje się jednak niemałym problemem. Szczegóły w wyjaśnieniu funkcjonariusza wydziału ruchu drogowego przy raciborskiej komendzie policji.

(woj)


Widoczny na zdjęciu znak drogowy wywodzi się od znaku F-19 „pas ruchu dla określonych pojazdów”, nie jest on jednak zgodny z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Ponieważ na pasie ruchu dla rowerów znajdują się znaki drogowe poziome P-23 „droga dla rowerów”, a na opisanej powyżej tablicy symbol  znaku C-13/C-16 „droga dla rowerów i pieszych”.

Należy przyjąć, że pokryty asfaltem odcinek stanowi właśnie drogę dla rowerów jednośladowych i pieszych, a zatem nie dopuszcza się na nim ruchu żadnych innych pojazdów. W obecnym stanie rzeczy druga połowa jezdni przeznaczona jest do ruchu innych pojazdów. Rodzi się jednak pytanie, jak na jezdni o szerokości około 3 m może odbywać się ruch dwukierunkowy? Wprowadzenie co kilkaset metrów zatok  umożliwiających wymijanie pojazdów  mogłoby być czasowym rozwiązaniem tego problemu. Biorąc jednak pod uwagę bezpieczeństwo rowerzystów, rozsądne wydaje się wprowadzenie na części drogi przeznaczonej dla innych pojazdów ruchu jednokierunkowego. Decyzja w tym zakresie należy jednak do organu zarządzającego ruchem.

Odpowiadając na pytanie czytelnika należy stwierdzić, iż pomimo nieprawidłowego oznakowania część drogi pokryta asfaltem jest drogą dla rowerów jednośladowych i nie mogą po niej jeździć inne pojazdy. Nie ma natomiast zakazu korzystania z drugiej połowy jezdni przez kierujących innymi pojazdami, w tym samochodami.

asp. sztab. Grzegorz Mederski

Specjalista wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu


Na początek nieco przepisów. Wszystkie drogi w kraju dzielą się na dwie kategorie:

1. drogi publiczne: krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne

2. drogi wewnętrzne czyli wszystkie pozostałe nieokreślone jako publiczne przez odpowiednie organy


Interesująca nas droga jest drogą wewnętrzną transportu rolnego, na której ruchem zarządza (ustawia znaki, dba o właściwy stan, itd.) Urząd Miasta w Krzanowicach. Ustalając organizację ruchu na tej drodze urzędnicy powinni stosować znaki i sygnały drogowe oraz zasady ich umieszczania wynikające z ustawy Prawo o ruchu drogowym i jej przepisów wykonawczych.

W szczególności przepisami tymi są:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.