Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (1100) Data wydania: 11.06.13

Psinka nie była tylko rowem z wodą

15 czerwca odbędzie się premiera nowego dokumentu Adriana Szczypińskiego.

Pasjonat lokalnej historii zrealizował kolejny dokument o przeszłości Raciborza. „Z biegiem Psinki” opowiada o nieistniejącym już cieku wodnym, który pamiętają starsi Raciborzanie. Pokaz filmu odbędzie się w sobotę 15 czerwca w RCK przy ul. Chopina. Seans rozpocznie się o godz. 16.00, wstęp jest wolny. Z twórcą filmu rozmawiał Mariusz Weidner.

– Dlaczego zdecydowałeś się podjąć temat cieku wodnego sprzed lat czyli Psinki?

– Ponieważ wolę tematy nieoczywiste, jeszcze nieodkryte bądź już zapomniane. Cała radość polega wtedy na odszukiwaniu faktów, zdjęć, ludzi i ich wspomnień. Nie interesują mnie tematy, o których nie można już nic nowego powiedzieć ani pokazać, a cała wiedza jest na wyciągnięcie ręki w książkach czy Internecie. Natomiast temat kanału Psinka, płynącego przez Racibórz przez 700 lat i zasypanego ponad 40 lat temu, takim wyzwaniem z pewnością był.

– Jak wyglądała praca nad tym filmem?

– Od czerwca 2012, kilka miesięcy spędziłem w raciborskim Archiwum Państwowym. We wrześniu rozpocząłem zdjęcia, a w lutym równolegle montaż, który zakończyłem dwa tygodnie temu. Wraz z napływem materiału, dokonywałem coraz ostrzejszej selekcji narracyjno-montażowej, aby film zmieścił się w dwóch godzinach projekcji.

– Co uważasz za największą wartość swego projektu?

– Dzieje Psinki są opowiedziane od jej początków w XIII wieku, aż do współczesności, ponieważ historia kanału i historia miasta są ze sobą ściśle związane. Dla starszych mieszkańców, pamiętających ostatnie dekady Psinki, był to tylko rów z wodą. Tymczasem Psinka była najdłuższą i najdłużej istniejącą budowlą inżynieryjną w historii Raciborza. Przez wieki była obiektem strategicznym, dostarczającym wodę do miasta. W przekazaniu tej wiedzy, bezcenne były wywiady, które przeprowadziłem z aż 14 osobami, historykami, pasjonatami historii i ludźmi, którzy w dzieciństwie na Psince nauczyli się jazdy na łyżwach. Będzie to także opowieść o obiektach, które budowano przy Psince.

– Dlaczego warto obejrzeć ten dokument właśnie na premierze w RCK 15 czerwca?

– Z takiego samego powodu, dla którego warto chodzić do kina. Atmosfery współuczestnictwa w seansie nie da się zastąpić kinem domowym. Poza tym będzie to ciekawa i, mam nadzieję, zaskakująca lekcja historii o Raciborzu, opowiedziana przez pryzmat nieistniejącego już kanału Psinka.


Adrian Szczypiński

od wielu lat związany jest zawodowo z Raciborską Telewizją Kablową. Niezależnie od tego realizuje filmy dokumentalne i fabuły o tematyce lokalnej. Zasłynął z produkcji przygodowych z udziałem dzieci, które powstały przy współpracy z Ewą Wawoczny. Przed rokiem zaprezentował głośny obraz „Gloria Bałtyk” o historii raciborskich kin. Pokazał go na dużym ekranie w kinie Bałtyk.