Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (1097) Data wydania: 21.05.13

Plebiscyt skarby raciborszczyzny rozstrzygnięty

Czwarty Piknik Rodzinny Nowin przeszedł do historii. 19 maja poznaliśmy Społeczników, których nasi Czytelnicy cenią najbardziej.

Wygrała Gmina Kornowac, jej gospodynie i strażacy z Pogrzebienia oraz kornowaccy piłkarze. Świetnie zaprezentowali się seniorzy, a swą klasę potwierdził chór parafialny z Raciborza – Brzezia. Postanowiliśmy uhonorować też raciborskie Hospicjum św. Józefa za szczególny wybór wielu głosujących. Frekwencja na koncercie Karpowicz Family utwierdziła nas w przekonaniu, że dokonaliśmy słusznego wyboru gwiazdy pikniku. Długa kolejka i tempo, w jakim rozeszły się ciastka opawiany były imponujące. Dziękujemy Wam wszystkim, którzy przyjęliście nasze zaproszenie, by majówkę spędzić z Nowinami. W następnym numerzy podamy wyniki szczegółowe naszego plebiscytu, dziś proponujemy wrócić do tej magicznej niedzieli za pomocą zdjęć dziennikarzy tygodnika.

maw

Wydawnictwo Nowiny dziękuje!

Młodzieżowemu Domowi Kultury, uczniom i dyrekcji Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Przedsiębiorstwu Komunalnemu, Młodzieżowej Radzie Miasta, Agencji Artystycznej Coral, Straży Miejskiej, Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Śląskiemu Oddziałowi Straży Granicznej, RTP Unia Racibórz, Restauracji Braxton i ośrodkowi AquaBrax, Księgarni Sowa, OSiR Racibórz, panu Romanowi Peszke z Kemar, Browarowi Racibórz.

 

W kategorii „Świat Kobiet” najwięcej głosów czytelników zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Pogrzebienia. – Cieszymy się, że młode kobiety w naszym kole wspólnie mogą uczyć się gotować, biorą z nami udział w konkursach i festynach – mówiła na scenie Krystyna Lenort, przewodnicząca KGW Pogrzebień. Koło gospodyń z Pogrzebienia obchodzi w tym roku 58. rocznicę działalności. W szeregi organizacji coraz chętniej wstępują młode osoby. Członkami są również mężczyźni.

Nagrodę, robota kuchennego, wręczył gospodyniom poseł Henryk Siedlaczek. Poseł poza urodą gospodyń docenia to, że tworzą one krajobraz kultury całej Raciborszczyzny, która dzięki takim organizacjom staje się marką europejską.

Kategorię „Zastępy św. Floriana” zdominowały głosy oddane na strażaków z OSP Pogrzebień.

– Nagroda nam się na pewno przyda. Poza tym planujemy wymianę samochodu na nowszy model. To ważne również ze względu na młodą kadrę w naszej jednostce, którą przyciąga dobry sprzęt – powiedział Dariusz Kuśmierz, prezes OSP Pogrzebień. Jednostka liczy obecnie 34 młodych strażaków (w tym dziewczęta) oraz 54 członków czynnych i ponad 200 wspierających.

OSP Pogrzebień powstała przed 1850 r. Według pierwszych zapisów pogrzebieńska straż po 1850 r. otrzymała pompę z Brzezia. – Bycie strażakiem to jest sport, chluba, uczenie się dyscypliny – mówił wcześniej sołtys Pogrzebienia, Eugeniusz Kura.

Nagrodę, piłę spalinową, wręczył strażakom asp. sztab. Stefan Kaptur, prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Raciborzu.

„Ze Sportem Przez Życie” to kategoria, w której zwyciężył klub KS Kornowac. – Jestem bardzo wzruszony tym wyróżnieniem. Bardzo dziękuję, w imieniu naszych graczy i kibiców, mieszkańcom naszej gminy za to, że na nas głosowali. Mam nadzieję, że dalej będą nas wspierać w uczestnictwie w naszych rozgrywkach – mówił Bolesław Wyszkowski, prezes KS Kornowac. Na mecze klubu często przychodzą całe rodziny, przez co rosną szanse na jeszcze większą liczbę młodych zawodników. Prezes dodał z uśmiechem, że żałuje, iż jego klub nie bierze udziału w finale Ligii Mistrzów.

Nagrodę, zestaw piłek, wręczył przedstawicielom klubu Mirosław Lenk, prezydent Raciborza, od dawna związany ze sportem. – Nagroda w Plebiscycie zobowiązuje, aby w przyszłym sezonie wejść do okręgówki – sugerował prezydent.

W kategorii „Muzyka łączy pokolenia” zwyciężył Chór Mieszany przy Parafii św. Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu Brzeziu. Dyrygent chóru Aleksandrę Gamrot, jednocześnie znaną raciborską lekarkę bardzo ucieszyło to wyróżnienie:

– Chciałam podziękować wszystkim, którzy na nas zagłosowali. Pośród tych wielu nagród, które dotychczas nam przyznano, nagroda publiczności, bo tak to wyróżnienie odbieramy, ma dla nas wielkie znaczenie. Dlatego jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że mogliśmy ją otrzymać. Jesteśmy chórem amatorskim, prawie rodzinnym, a przede wszystkim parafialnym. Repertuar mamy jednak szeroki i oprócz pieśni typowo sakralnych lubimy muzykę ludową. Z wielka przyjemnością śpiewamy pieśni śląskie i raciborskie w opracowaniu Romana Masarczyka.

W kategorii „Społecznie dla Raciborszczyzny” najwięcej głosów zebrał Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Rejonu w Raciborzu, w imieniu którego nagrodę odebrała sekretarz Danuta Stogiewicz: – Główna nagroda ogromne cieszy. To, że tyle osób głosowało, oznacza że zaczęto zauważać Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Na terenie Raciborza i powiatu ma on już ponad 50 lat, a pomimo tego są jeszcze emeryci, którzy nie wiedzą, że działa taka organizacja. Konkurs był więc formą propagowania naszej działalności, z której pewnie by nic nie wyszło, gdyby nie społecznicy, przewodniczący i zarządy kół. To na nich spoczywa cały ciężar organizacyjny w kołach. Jeśli oni nie mają pomysłów, którymi potrafią zarazić swoich członków, wtedy nic z tej działalności nie wychodzi. Ludzie muszą mieć kogoś za kim pójdą.

Wyróżnienie specjalne w kategorii „Społecznie dla Raciborszczyzny” odebrała lek. med. Lucyna Rajczykowska, która zaangażowana w opiekę paliatywną, od ponad 22 lat prowadzi raciborskie Hospicjum im. Św. Józefa. – Jeśli ludzie zagłosowali na nas oznacza to, że jesteśmy zauważani. Choć zupełnie się tego nie spodziewałam. Nie mniej zaskoczenie to było bardzo przyjemne. Można, choć pewnie trochę ze smutkiem powiedzieć, że zrozumienie dla roli hospicjum jest większe, bo dziś częściej chorujemy lub mamy większe problemy w czasie tej choroby. Powszechniejsza jest też świadomość problemu, jaki niesie choroba i tego, że dotyka coraz więcej ludzi. Ponadto coraz liczniejsza populacja społeczeństwa kwalifikuje się do takiego rodzaju opieki. Niejednokrotnie jest ona dużo lepsza niż na przykład brak opieki tudzież leczenie w stanach terminalnych tylko w szpitalach.