Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (1096) Data wydania: 14.05.13

Wiklinowa altanka w Łęgu

Nędza, Łęg. W kwietniu odbyło się zakończenie projektu Gminnego Centrum Kultury w Nędzy, pt. „Zakręceni w glinie i wiklinie”. Były to liczne warsztaty dotyczące wikliniarstwa oraz sztuki związanej z gliną i ceramiką.

 

Od października mieszkańcy gminy Nędza mogli uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach przy wspólnym stole zapełnionych wikliną i pokładami gliny. Ludzie zbierali się tłumnie. Wiek nie miał tutaj znaczenia. W projekcie brały udział zarówno 6-letnie dzieci jak i 80-latkowie. Pokolenia spotykały się przy jednym stole i wymieniały się doświadczeniem. Starsi wyplatali i lepili z wielką cierpliwością i spokojem, a młodsi z szaloną inwencją twórczą.

27 kwietnia miało miejsce zakończenie projektu. – Nie chcieliśmy, żeby nic po nas nie zostało – mówi dyrektor GCK Joanna Mużelak. Aby ten zamiar zrealizować, mieszkańcy gminy wspólnie zadecydowali o budowie pomnika projektu. Początkowo miała to być rzeźba postawiona gdzieś w centrum, jednakże z czasem wspólnie stwierdzono, że tak piękna roślina jak wiklina powinna być bardziej wyeksponowana i zapamiętana. Uczestnicy warsztatów postawili więc wielki wigwam dzieciom uczęszczającym do przedszkola w Łęgu.  – Wydawało się nam to najracjonalniejszym pomysłem. Nasadziliśmy wiklinę i upletliśmy namiot, w którym dzieci będą mogły się bawić. Z czasem wigwam ożyje i pięknie zakwitnie naszym przedszkolakom – mówi Joanna Mużelak.

Skąd pomysł na taki projekt w gminie Nędza? Otóż w Zawadzie Książęcej nie tak dawno temu istniała wikliniarnia i mieszkańcy wioski licznie trudnili się wyplataniem koszy. Z ceramiką zaś związana jest inna historia. Dyrektor GCK w Nędzy na swej drodze spotkała Stanisławę Spychała-Walenko, która w glinie rzeźbiła i była miłośniczką ceramiki. Wspólnie postanowiły odnowić tradycje Zawady Książęcej i odkryć także w mieszkańcach Nędzy talenty związane z ceramiką. Wszystko to po przeniesieniu z papieru na rzeczywistość dało efekt wielogodzinnej pracy uczestników projektu z wikliną i gliną.

(red)