Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Na zawsze oddany Maryi

16.04.2013 00:00 red

Trudne są rozstania z ludźmi, z którymi nawet krótka znajomość nacechowana jest otwartością i życzliwością. A przecież zaledwie kilka było tych moich spotkań z proboszczem i kustoszem Sanktuarium Matki Bożej ks. Eugeniuszem Dębickim, jakże serdecznych, przepełnionych chęcią dzielenia się wiedzą na temat tej niezwykłej świątyni. Jego duszpasterska misja łączyła się z całkowitym oddaniem Matce Bożej, której służył najlepiej jak potrafił.

– Sam nie zdawałem sobie prawy, że jest to miejsce, gdzie Matka Najświętsza chce pomagać – powiedział opowiadając o świątyni.

A jednak silna wiara w jej cudowną moc oraz zdolności organizacyjne połączone z wielką dbałością o kościół sprawiały, że zarówno te duże wydarzenia, jak np. uroczysta msza emitowana przez Telewizję Trwam i Radio Maryja, jak i te cykliczne, z pozoru zwyczajne, pielgrzymki zawsze na długo zapadały wiernym w pamięć.

Ks. Edward Dębicki był trzecim proboszczem w Matce Bożej, pełniąc swe obowiązki duszpasterskie przez ok. 24 lata.

Zapamiętany zostanie jako niezwykły kaznodzieja, ale także ksiądz konsolidujący swoich wiernych, z których gros to osoby przyjezdne z różnych stron Polski. Zależało mu, aby poczuli się, tak jak u siebie w domu, żeby ten kościół stał się ich kościołem, aby powstała jedna wspólnota.

Znany był m.in. z organizowanych od lat. 90. nabożeństw fatimskich oraz w każdą niedzielę specjalnych mszy dla dzieci. To dzięki niemu w 2006 r. przy kościele stanął piękny pomnik bł. Jana Pawła II, którego autorem jest prof. Czesław Dźwigaj z ASP w Krakowie.

Gdy spotkaliśmy się – jak się okazało – już po raz ostatni, był przepełniony chęcią do działania. Pewnie takiego pełnego oddania i wiary w Jej świętą moc, Matka Boska chciała zatrzymać przy sobie.

Ewa Osiecka

  • Numer: 16 (1092)
  • Data wydania: 16.04.13