Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1081) Data wydania: 29.01.13

Kącik ZUS

Kącik ZUS.

W 2010 roku przeszłam na emeryturę i dalej pracuję. Czy mogę przeliczyć sobie emeryturę? Jakie trzeba spełnić warunki do przeliczenia?

Janina F.

W pytaniu nie ma niestety informacji, na jakich zasadach jest obliczone jej świadczenie. W myśl obowiązujących przepisów ustawy emerytalnej, jeżeli emerytura jest obliczona według dotychczasowych zasad może Pani wystąpić z wnioskiem o przeliczenie świadczenia z uwzględnieniem wynagrodzeń uzyskanych po przyznaniu świadczenia (art.110), uwzględniając w tym przeliczeniu aktualną kwotę bazową, pod warunkiem, że wskaźnik z lat uwzględnionych będzie wyższy od poprzednio obliczonego. Ponadto może również zostać doliczony dodatkowy okres ubezpieczenia przebyty po dniu przyznania emerytury. Natomiast w przypadku ustalenia wysokości emerytury według zasad zreformowanych przeliczenie wysokości świadczenia może nastąpić na Pani wniosek, poprzez doliczenie składek zgromadzonych po dniu podjęcia wypłaty emerytury, na Pani indywidualnym koncie ubezpieczeniowym.


Jestem na wcześniejszej emeryturze. 27 stycznia kończę 60 lat. Czy wniosek o przejście na emeryturę mam już złożyć w ZUS, czy w dniu moich  60. urodzin?

Maria z Gorzyc

Panią obowiązuje już nowy, podwyższony wiek emerytalny, wynoszący 60 lat i 1 miesiąc. Tak więc prawo do powszechnej emerytury nabędzie Pani 27 lutego. Na miesiąc przed ukończeniem Pani wieku emerytalnego, nie wcześniej, może Pani złożyć wniosek o emeryturę wraz z kompletem dokumentacji. Świadczenie przyznaje się od dnia spełnienia wszystkich warunków do uzyskania prawa nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku.

Nowa emerytura w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego zostanie obliczona na podstawie wartości kapitału początkowego oraz składek emerytalnych zgromadzonych na indywidualnym koncie po 1 stycznia 1999 roku. Natomiast dotychczas pobierana emerytura może ulec przeliczeniu poprzez doliczenie dodatkowego stażu pracy lub przeliczenie podstawy wymiaru emerytury.


W lutym kończę 60 lat, jestem na zasiłku przedemerytalnym. Mam 30 lat pracy, w tym 20 lat w warunkach szkodliwych. Mam też obliczony przez ZUS kapitał początkowy. Jakie dokumenty, oprócz wniosku o emeryturę, mam złożyć w ZUS, by móc przejść na świadczenie emerytalne?

Andrzej z Wodzisławia

Najprawdopodobniej pyta Pan o przejście na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Mężczyzn, posiadających na dzień 31 grudnia 1998 rok staż pracy wynoszący 25 lat, w tym 15 w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, nabywa prawo do emerytury z chwilą osiągnięcia 60 lat. W celu przyznania prawa do emerytury  należy oprócz wniosku o emeryturę złożyć świadectwa wykonywania prac w warunkach szczególnych, zaświadczenie o wysokości osiąganych wynagrodzeń z 10 kolejnych z 20-lecia poprzedzającego rok złożenia wniosku o emeryturę lub z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu ubezpieczenia, inne dokumenty dotyczące okresów składkowych i nieskładkowych, które nie zostały dołączone do wniosku o świadczenie przedemerytalne.

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS  w Rybniku