Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1081) Data wydania: 29.01.13

Ołowiana kulka czyli sposób na dziką zwierzynę

Myśliwi koła łowieckiego Odyniec chcą do marca ustrzelić 50 dzików. Rolnicy liczą szkody i twierdzą, że to za mało.

 

18 stycznia w urzędzie gminy Nędza odbyło się spotkanie rolników z myśliwymi w sprawie ograniczenia szkód jakie wyrządzają dziki na terenach rolnych. Na zebraniu, zorganizowanym przez wójta gminy Annę Iskałę oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu, obecnych było około 30 osób.

Nędza. – Łąka to dla rolnika zakład pracy, który w omawianym przypadku jest regularnie niszczony. Liczba szkód ciągle wzrasta, a rolnicy szukają pomocy. Odszkodowania, które otrzymują nie zawsze rekompensują straty. Wszyscy wiemy, że zwierzyny łownej nie zlikwidujemy ale musimy im jakoś pomóc – wprowadziła wszystkich w sedno sprawy wójt Iskała. Dziki, które najbardziej dają się we znaki rolnikom, przychodzą głównie z terenu rezerwatu Łężczok, który wraz z okolicami  leży w obwodzie koła łowieckiego Odyniec. Myśliwi z tego koła są zobowiązani do naprawy szkód wyrządzonych przez dziką zwierzynę z terenów im podległych. Do nich największy żal mają rolnicy.

Głos ludu

Rolnicy z Babic z problemem dzików zmagają się od wielu lat. Nigdy nie udało się w sprawie dojść do porozumienia, które by zadowalało gospodarzy. Na spotkaniu mówili, że w ciągu miesiąca ich łąki potrafią być nawet sześć razy nawiedzane przez dziki. Zwierzęta ryją w ziemi w poszukiwaniu ich przysmaku – robaków. Tego smakołyku nie ma wiele w lesie. – Naprawa łąki po takiej wizycie dzików to bardzo żmudna robota. Pracuje się rękami, jak w średniowieczu. Mamy inne obowiązki niż każdego dnia doglądać, a potem naprawiać pastwiska i łąki – mówili oburzeni. Rolnicy widzą rozwiązanie w większym odstrzale dzików. Niechętnym do tego myśliwym proponowali aby to koło łowieckie zatrudniło osoby do układania darni.

Padła też oferta, że jeśli myśliwi nie potrafią poradzić sobie z problemem, to gospodarze wprowadzą do koła łowieckiego swojego człowieka, który specjalizuje się w pozyskiwaniu dzika.

Marcin Wojnarowski