Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (1057) Data wydania: 14.08.12

Jak radzić sobie z infekcją?

W okresie letnim bardzo często kobiety uskarżają się na problemy pojawiające się w okolicach miejsc intymnych. Spowodowane są głównie zaburzeniami bioflory, a także zmianami odczynu pH na skutek kontaktu tych miejsc z chlorowaną, ozonowaną lub zanieczyszczoną drobnoustrojami wodą.

W normalnych warunkach przed rozwojem infekcji miejsca intymne zabezpiecza prawidłowa flora bakteryjna. U zdrowej kobiety w jednym gramie wydzieliny znajduje się bowiem jeden miliard bakterii, bez których nie mogłaby ona żyć. Bakterie te jednak nie mają dostępu do wyższych partii narządów płciowych.

Niewidzialni wrogowie

Stan ten może się zmienić na skutek zapalenia spowodowanego urazami mechanicznymi, niewłaściwą higieną osobistą (np. stosowaniem syntetycznej bielizny, zbyt często wykonywanymi irygacjami), a także infekcją miejsc intymnych – u ok. 30 proc. chorych kobiet rozpoznawana jest bezobjawowa drożdżyca (grzybica). Infekcje zaburzające prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej wywoływane są najczęściej przez bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.

Co powinno niepokoić

Główne dolegliwości to świąd i pieczenie oraz towarzyszący temu ból. Dla drożdżycy charakterystyczne są też białe, serowate, często intensywne upławy. Natomiast żółto-szare, zielonkawe upławy o mdłym zapachu wskazują na zakażenie wywołane rzęsistkiem.

Powszechne są też niespecyficzne zakażenia bakteryjne, które u prawie połowy chorych kobiet nie dają żadnych objawów. Rozpoznaje się się je wykluczając infekcje grzybicze oraz rzęsistkowe.

Utrzymujące się upławy są wskazaniem do specjalistycznych badań – konieczne jest wykonanie wymazu lub nawet posiewu.

Zapobiegać i leczyć

Można w prosty sposób zmniejszyć ilość zakażeń np. stosując doustnie probiotyki, a miejscowo witaminę C (w formie specjalnego preparatu). Kobiety szczególnie podatne na infekcję, w trakcie kąpieli w miejscach publicznych (baseny, otwarte akweny wodne) powinny stosować tampony zabezpieczone od strony zewnętrznej cienką warstwą kremu np. Nivea. Objawy infekcji miejsc intymnych są bowiem często przejawem nietolerancji na wodę np. chlorowaną lub ozonowaną. Wystarczy wtedy posmarować miejsce intymne Clotrimazolem i wykonać irygację preparatem Tantum Rosa lub rozcieńczonym Azucalenem.

Gdy objawy utrzymują się należy udać się do ginekologa. Trzeba jednak pamiętać, aby przed wizytą u lekarza nie wykonać żadnych zabiegów higienicznych w miejscach intymnych, co jest bardzo ważne dla rozpoznania schorzenia.

Lekarze przestrzegają przed wszelkiego rodzaju metodami leczenia wywodzącymi się z medycyny ludowej, jak stosowanie na miejsce infekcji np. jogurtu lub kefiru. Wskazane jest natomiast i to nie tylko w czasie upałów zakładać bieliznę z materiałów naturalnych np. bawełny.

(ewa)