Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (1057) Data wydania: 14.08.12

Żyj, Rozmawiaj, Migaj...

… czyli „Live, Talk, Sign – Integracja młodzieży słyszącej i niesłyszącej zamieszkującej teren powiatu raciborskiego” – to projekt, który od kwietnia realizuje Nieformalna Grupa Młodzieży „Homo Civilis” z Raciborza. Pomysł na niwelowanie barier jakie istnieją pomiędzy osobami słyszącymi a niesłyszącymi został zaakceptowany przez Komisję Europejską, która dofinansowała go w ramach programu „Młodzież w działaniu”. – Zapoznaliśmy się z nim, skrzyknęliśmy się, napisaliśmy projekt – mówi jego inicjatorka Joanna Jędraszczyk, która już od kilku lat interesuje się problemami swych niesłyszących rówieśników.

Jeszcze w czasie studiów jej uwagę zwróciły dwie „migajace” studentki, które pomimo, że na ich roku była ok. 50-osobowa grupa młodzieży, to podczas przerw zawsze były same. – Miałam wtedy plan, żeby nauczyć ludzi języka migowego. W przełamaniu trudności we wzajemnych kontaktach bardziej realny okazał się pomysł, który podsunął mi program „Młodzież w działaniu” – dodaje pani Joanna.

Projekt „Żyj, Rozmawiaj, Migaj”, zintegrował ok. 20-osobową grupę młodzieży słyszącej i niesłyszącej. Spotykają się raz lub dwa razy w tygodniu, aby rozmawiać np. na temat istniejących w obu środowiskach stereotypów, uczyć się podstaw języka migowego, a także bliżej poznawać się poprzez wspólną zabawę i gry zespołowe. Zajęcia organizowane są zarówno w siedzibie raciborskiego Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych, jak i na wolnym powietrzu – w parkach miasta, czy na zamku, gdzie odbywały się warsztaty witrażu.

– Łączymy się w drużyny i gramy np. w siatkówkę, piłkę nożną, a nawet w berka. Dzielimy się też własnymi umiejętnościami organizując m.in. pokazy artystyczne, żonglerskie, a nawet wróżbiarskie – opowiada współorganizator Łukasz Tomczuk.

Jak wspomina pani Joanna, na początku było trudno nawiązać kontakt, jednak po kilku spotkaniach wzajemne relacje stały się bardziej naturalne. – Przestaliśmy się czuć wyobcowani, zawiązały się przyjaźnie. Gdy bliżej poznaliśmy się, zniknęła nawet bariera językowa – dodaje.

Efekty tej integracji dostrzega również niesłyszący Dominik Milej, który uważa, że ważne jest, aby osoby słyszące poznały język migowy, a osoby niesłyszące uczyły się mowy. Przyznaje, że dla wzajemnej akceptacji konieczne jest zrozumienie osobowości ludzi niesłyszących. – Osoby słyszące muszą przekonać się, że osoby niesłyszące to nie są żadne dziwadła, mają swoją kulturę, potrafią się również bawić – zapewnia.

Pięciomiesięczny cykl zajęć zakończony zostanie na początku września Festiwalem „Sine Dictu – Bez słowa”. – Chcemy raciborzanom opowiedzieć o naszym projekcie, o problemach społecznych osób niesłyszących w Raciborzu, przedstawić wyniki badań, dokumentując to filmem z naszych zajęć. Mamy też dla uczestników niespodziankę – zapowiada Joanna Jędraszczyk.

Ponadto planowane są krótkie występy artystyczne oraz wystawa wykonanych w ramach warsztatów mozaik szklanych.

Cenna dla organizatorów projektu była współpraca ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszacych w Raciborzu oraz z tłumaczem języka migowego Ireną Białuską, która pomaga młodzieży w porozumiewaniu się.

(ewa)