Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1051) Data wydania: 03.07.12

Dzieci zaraziły mnie pasją tworzenia

ŁAŃCE. Nigdy wcześniej nie myślałam, żeby coś tworzyć. Nie uważam, że mam się czym chwalić – mówi Żaneta Wieczorek z Łańc, która zajmuje się od kilku lat rękodziełem. Z jej rąk wyszły niezliczone ozdoby świąteczne wykonane różnymi metodami.

Przygoda z rękodziełem zaczęła się wraz z początkiem pracy w świetlicy w Pstrążnej w 2007 roku. Tu razem z dziećmi pani Żaneta rozpoczęła zajęcia plastyczne i wtedy powstały jej pierwsze prace. – To praca z dziećmi i one same mnie tym zaraziły – przyznaje. Tak narodziła się pasja, która stał się hobby Żanety Wieczorek. – Zajmuję się rękodziełem w ramach wolnego czasu, którego nie mam zbyt wiele. W wolne dni lub wieczorami, ale najwięcej w okresie świąt, kiedy razem z dziećmi robimy ozdoby świąteczne – mówi mieszkanka Łańc.

To kolejna osoba, która tworzy z tego, co ma pod ręką. – Nie mam warsztatu, a przedmioty które wykorzystuję często znajduję gdzieś w domu lub będąc z dziećmi na wycieczkach. Zbieramy np. gałązki i szyszki – wyjaśnia.

Skąd pomysły? – Wiele podpatrzyłam od osób, które zajmują się tym od dawna. Wymieniamy się pomysłami z koleżankami w pracy. Na koniec i tak każdy dodaje coś od siebie. Najważniejsze to  tworzyć, sama technika nie jest dla mnie najważniejsza – mówi pani Żaneta. W jej pracach można znaleźć tradycyjne metody tworzenia ozdób świątecznych, ale też elementy decoupage’u czy ozdób z makaronu.

W domu przychylnie patrzą na zainteresowanie artystki. – Czasami cała rodzina jest zaangażowana w zbieranie materiałów. Przynoszą mi cokolwiek, a ja staram się to wykorzystać – wyjaśnia. Podobna atmosfera panuje w świetlicy, gdzie dzieci z wielkim entuzjazmem podchodzą do robótek ręcznych. – Dzieciom podobają się te zajęcia, czekają na nie szczególnie o okresie przedświątecznym. Robimy wtedy ozdoby do domu, ale też okazałe szopki bożonarodzeniowe. Same mnie nieraz inspirują swoimi pomysłami – mówi opiekunka świetlicy.

Żaneta Wieczorek wielokrotnie podkreśla, że jej twórczość nie jest niczym nadzwyczajnym. Co więc potrzeba do tworzenia rękodzieła? – Myślę, że każdy może się tym zająć i coś stworzyć, każdy z nas ma ukryty mały talent – zachęca do podjęcia wyzwania. Sama oddaje wszystkie swoje prace do świetlicy, skąd trafiają one m.in. na kiermasze.

– Jeśli będę miała czas, to bardzo chciałabym kontynuować to zajęcie. Tak samo chciałabym nauczy się nowych umiejętności, takich jakie prezentowali inni rękodzielnicy na warsztatach Kreatora – kończy Żaneta Wieczorek.

(woj)


Jeśli znasz osobę z pasją, która tworzy w zaciszu swego domu, proszę daj nam znać. Wspólnie doceńmy osoby, które są bogactwem naszego regionu. Tel. 662 074 637 lub e-mejl: m.wojnarowski@nowiny.pl