Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (1045) Data wydania: 22.05.12

Chrześcijanin nie może być smutny

Jako pierwszy zdecydował się na poprowadzenie rekolekcji w każdej szkole ponadgimnazjalnej na początku tego roku. Dotarł tym samym do wielu osób, które rzadko chodzą do kościoła, a przecież są Kościołem. Ks. Łukasz Knieć – wikary z parafii Matki Bożej mówi nam o kapłaństwie.

– W czym najlepiej potrafi Ksiądz się wyrazić jako kapłan?

– Najbardziej kapłańska rzecz jaką robię, to są sakramenty. To jest też trudna kapłańska rzeczywistość, ponieważ nawet po 4 latach bycia księdzem można się przyzwyczaić do odprawiania mszy św. Tutaj trzeba dobrze przeżywać każdą Eucharystię i za każdym razem orientować się co tak naprawdę dzieje się w moich rękach. I spowiedź – kiedy mówię „i ja odpuszczam tobie grzechy” – to naprawdę niesamowite, co mi Pan Bóg dał! Jest też cała ludzka sfera, ponieważ kapłan powinien być najpierw człowiekiem i to dobrym człowiekiem. Kiedy widzę ludzi, którzy mnie prześcigają w tej dobroci to jest mi za każdym razem wstyd. Bardzo lubię być uprzejmy wobec tych, którzy nie są uprzejmi wobec mnie, tylko dlatego, że jestem księdzem i odpowiadać „dzień dobry” na „dzień dobry” złośliwe i wymuszone.

– A Księdza aktywność wśród młodzieży?

– To jest rzeczywiście niesamowite, że tak piękne rzeczy mogą się dziać. Mogę poznawać wspaniałych ludzi tutaj i razem coś robić dla budowania Królestwa Bożego. Nie trzeba wiele, wystarczy być z tymi ludźmi, słuchać ich uważnie, czasem wymagać, coś zaproponować, rzucić jakiś pomysł… A najpiękniejsze jest to, jak Pan Bóg działa, kiedy się na Niego otwieramy, kiedy razem się modlimy, jak młody człowiek się przemienia – to jest najpiękniejsze dla mojego kapłaństwa.

– Skąd pomysł na rekolekcje w szkole?

– Najpierw się wziął z przykrego doświadczenia, że dużo ludzi nie docierało do kościoła kiedy organizowaliśmy dla nich rekolekcje w ramach lekcji. Szukaliśmy sposobu, żeby młodzież była na rekolekcjach, więc postanowiliśmy przyjść do niej. Druga rzecz to Kościół – bardzo ważna część naszej religijności, odrzucana, brana na dystans i trudna do zrozumienia. Źle się dzisiaj o Kościele mówi. Do tego doszła potrzeba świadectwa. Połączyliśmy to w jedno i z tym poszliśmy do szkół. Znaleźli się ludzie, którzy chcieli ze mną te rekolekcje przeżyć, prowadzić i powiedzieć co Bóg w ich życiu zmienił.

Ojciec Święty na Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie napisał, że chrześcijanin nigdy nie może być smutny, bo ma Pana Jezusa, który oddał za nas życie. I tego życzę Czytelnikom.

Rozmawiała

Aleksandra Zimoń-Wielocha