Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (1044) Data wydania: 15.05.12

Wywiad z Helgą Sekułą wiceprzewodniczącą Rady Gminy Rudnik

Wywiad z Helgą Sekułą wiceprzewodniczącą Rady Gminy Rudnik.

– Co panią skłoniło do tego, by zająć się sprawami samorządowymi?

– Po powodzi w 1997 roku na jednym z pierwszych zebrań wiejskich zostałam wybrana na sołtysa wsi Lasaki i od tego wszystko się zaczęło. Po funkcji sołtysa na prośbę mieszkańców wystartowałam na radną gminy Rudnik i jestem nią już 4. kadencję, a w obecnej kadencji pełnię funkcję wiceprzewodniczącej rady gminy.

– Jakie były/są pani główne zadania, jakie postawiła pani przed sobą startując na radną? Które udało się zrealizować lub są realizowane?

– Głównym zadaniem było obwałowanie gminy Rudnik a w szczególności wioski Lasaki, która zawsze najbardziej cierpi podczas powodzi. Również starałam się aby mieszkańcy mieli drogi asfaltowe do swoich posesji – co się udało. Z funduszu sołeckiego  udało się zrobić plac zbaw dla dzieci oraz świetlicę wiejską gdzie odbywają się zebrania wiejskie.

– Jak łączenie pracy zawodowej, społecznej i samorządowej wpływa na pani życie prywatne?

– Na to pytanie najlepiej odpowie mój mąż oraz najbliższa rodzina. A tak na poważnie, na pewno nie jest to łatwe, wymaga dużo wysiłku wyrzeczeń i kompromisu aby wszystkie funkcje zawodowe, samorządowe i społeczne pogodzić. Czasami naprawdę brakuje czasu na życie prywatne i rodzinne, ale gdy uda się zrealizować jakiś konkretny cel, to widząc efekty i  radość mieszkańców, zapomina się o wszystkim i stara się iść do przodu i realizować kolejne inicjatywy w naszej wiosce lub gminie.

– Jakie największe problemy trapią mieszkańców Lasaków?

– Największym problemem mieszkańców jest strach przed kolejną powodzią. Z niepokojem spoglądają w niebo i obserwują nurt Odry podczas długotrwałych opadów deszczu i wiosennych roztopów. Problemem jest też zakończenie obwałowania rzeki Odry na granicy województwa, co nie chroni wioski przed powodzią, a wręcz przeciwnie, stanowi problem z odpływem wody do koryta rzeki po powodzi. W sprawie interweniowałam już kilkakrotnie u pełnomocnika „Programu dla Odry 2006 ’’ w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, który zapewnia, że inwestycja będzie kontynuowana. Z mojej strony mogę zapewnić, iż tę sprawę będę dalej monitorować, a w razie potrzeby interweniować.

– Jak ocenia pani zaangażowanie i udział mieszkańców w życiu miejscowego samorządu i gminy?

– Z zaangażowaniem mieszkańców bywa różnie. Jedni chętnie angażują się i pomagają, ale są i tacy co nie angażują się w sprawy i problemy wsi, a za plecami krytykują. Ale tak to już bywa w życiu, że nigdy człowiek wszystkim nie dogodzi.

– Najdziwniejsza (lub najciekawsza) sprawa z jaką zwrócił się do pani wyborca?

– W czasie mojej kadencji było kilka dziwnych i śmiesznych spraw, ale proszę wybaczyć nie będę ich komentować ani publikować.

– Słowo dla mieszkańców.

– Chciałabym serdecznie podziękować mieszkańcom Lasak za pomoc, wsparcie i zaufanie jakim mnie obdarzają oraz za każde słowo krytyki, które mobilizuje mnie do dalszej pracy. Proszę o dalszą owocną współpracę, zaangażowanie i pomoc w realizowaniu naszych wspólnych inicjatyw i planów na rzecz naszej wioski i gminy.