Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (1042) Data wydania: 01.05.12

Wywiad z Kazimierzem Lachem, przewodniczącym Rady Gminy Rudnik

Wywiad jest częścią akcji Masz Głos Masz Wybór, którą wspólnie realizują Nowiny Raciborskie z samorządem Gminy Rudnik.

– Co Pana skłoniło do tego, by zająć się sprawami politycznymi i społecznymi gminy Rudnik?

– Jestem jak najdalej od polityki, podobnie jak w rudnickim samorządzie polityki znanej z sejmu, nie uprawiamy. Do kandydowania skłonili mnie rolnicy z gminy Rudnik, z którymi na co dzień współpracuję. Startując w wyborach zależało mi na tym aby mieć wpływ na strategiczne decyzje w gminie. Po wyborach sama rada zaproponowała mi objęcie funkcji przewodniczącego. Skoro zdecydowałem się na bycie radnym to trudno mi było odmówić. Sam miałem innego kandydata, ale on nie był zainteresowany.

– Jakie postawił pan przed sobą zadania startując na radnego? Które udało się zrealizować lub są realizowane?

– Od początku skupiałem się na najważniejszych inwestycjach, które czekają gminę i te zadania, w porozumieniu z całą radą, realizujemy. Najwięcej uwagi przykładam do strategicznych celów. Mniejsze zadania realizujemy na bieżąco, choć często ogranicza nas w tych przypadkach budżet.

– Czy praca zawodowa pomaga panu w pełnieniu obowiązków radnego/przewodniczącego rady?

– Moje obowiązki zawodowe przenikają się z pracą w samorządzie. Jako kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Raciborzu mam pod swoją opieką gminę Rudnik. To praca terenowa, podczas której spotykam się z rolnikami. Poza sprawami służbowymi rozmawiamy też o gminie. Moja praca sprzyja więc pracy w samorządzie.

– Jakie największe problemy stoją przed gminą Rudnik?

– Kanalizacja ściekowa w pozostałych miejscowościach gminy. Musimy wypracować jakąś strategię. Trzeba rozważyć czy dla miejscowości bardziej oddalonych nie będą lepszym rozwiązaniem przydomowe oczyszczalnie ścieków. Najpierw jednak musimy się dowiedzieć czy byliby zainteresowani tym pomysłem. Innym problemem są finanse. Mam nadzieję, że w 2014 r., po nowym rozdaniu srodków z Unii Europejskiej, będzie lepiej.

– Jak ocenia pan zaangażowanie i udział mieszkańców w życiu miejscowego samorządu i gminy?

– Zaangażowanie mieszkańców oceniam wysoko. Są aktywni, zgłaszają problemy, sami się organizują i włączają w życie gminy. Czasem się dziwię jak wiele potrafią zrobić.

– Jaka była najdziwniejsza sprawa z jaką zwrócił się do pana wyborca?

– Pamiętam przypadek kiedy jeden z mieszkańców gminy zgłosił pomysł aby samorząd zajął się wizerunkiem jego wioski i odremontował tam wszystkie prywatne elewacje domów.

– Słowo dla mieszkańców od Przewodniczącego Rady Gminy:

– Pozdrawiam wszystkich mieszkańców gminy Rudnik. Życzę dużo optymizmu w realizowaniu osobistych jak i społecznych celów. Pozdrawiam również całą radę gminy, która stara się wspólnie decydować o losach ziemi rudnickiej. Nasza współpraca układa się dobrze i osiągamy konsensus i zgodę na realizację najważniejszych zadań.