Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (1041) Data wydania: 24.04.12

Sceny tortur są z raportów

– Nie piszę o rozwodach i stawaniu po nich na nogi, bo mnie to nie pociąga i nie bawi – twierdzi pisarka Tanya Valko.

Cykl „arabski”, któremu autorka poświęciła już trzy tomy będzie kontynuowany. Mówiła o tym goszcząc 18 kwietnia w raciborskiej bibliotece przy ul. Kasprowicza.

– Nie spodziewałam się, że powstaną kolejne części „Arabskiej żony” – przyznaje pisarka pytana o książkę, która dała jej sławę. Twierdzi, że z samego pisania nie potrafiłaby się utrzymać, bo sukcesu powieści nie da się zaplanować. Jej raciborską wizytę zawdzięczamy swoistemu tournee, jakie autorka odbywa po całym kraju promując swoją najnowszą powieść. Przed nią jeszcze Poznań, Gdańsk i Międzyzdroje. Czytelnicy pytają ją wszędzie o to samo czyli o treść książek. – Prawie na każdym spotkaniu jest ktoś z Libii i to mnie cieszy. Valko pisze również o kulinariach. – Moja książka miała nazywać się Dietoholiczka, ale wydawnictwo wolało tytuł Koniec odchudzania, czas na dietę. Nie podoba mi się ale tłumaczono mi, że pierwotny tytuł mógłby kogoś obrazić. Pisałam ją w oparciu o własne doświadczenia z różnymi dietami – wspomina. Spod jej pióra wyszła też „Nowoczesna książka kucharska”, a w przyszłym roku ma się pojawić „Odchudzająca książka kucharska”. – Przy pracy nad kulinariami odpoczywam od pisania cyklu „Arabska...”. Bo to mnie wiele kosztuje. Sceny tortur, walk i przemocy są trudne do opisania – wyjawia pisarka. W pracy nad „Arabską krwią” najnowszą pozycją Valko, ta studiowała zapisy z przesłuchań najemników, raporty obrońców praw człowieka, oglądała liczne reportaże i filmy. – Włosy stają dęba gdy próbuje się to wyobrazić. Poza tym o torturach w Libii, gdzie uwielbia się np. prądy to wiem już od dawna – zapewnia autorka. Swoich książek nie adresuje wyłącznie do pań, w drugim tomie cyklu pisała o terroryźmie – bolączce świata arabskiego – licząc na męskiego odbiorcę.

– Jeszcze nie zamykam cyklu zapoczątkowanego przez „Arabską żonę”. Następna będzie „Arabska księżniczka”, ukaże się za rok – zapowiada.

Co czyta autorka „Arabskiej żony”?

Czytam wszystko w temacie, to co wychodzi na temat kultury i religii arabskiej. O pokrzywdzonych kobietach i porywanych dzieciach. Namiętnie zaczytuję się w koranie choć nie jestem muzułmanką. Robię to bo jestem arabistką. Studiuję opracowania historyczne i na temat rozwoju ekonomicznego krajów arabskich. A poza tym wszystko co jest dobre kiedy wpada mi w rękę.

(ma.w)