Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (1037) Data wydania: 27.03.12

Wady i zalety przydomowych oczyszczalni ścieków

Pietrowice Wielkie.

 

21 marca w Centrum Kulturalno-Społecznym w Pietrowicach Wielkich odbyły się połączone obrady powiatowych komisji rolnictwa i rozwoju. Radni powiatowi zaprosili na obrady przedstawicieli wszystkich gmin powiatu. Celem było poznanie, na jakim etapie w gospodarce ściekowej znajduje się Raciborszczyzna. Prowadzący spotkanie Ryszard Winiarski, szef komisji rolnictwa zaznaczył, że celem obrad nie jest ingerencja ani komentowanie decyzji podejmowanych w poszczególnych gminach. Do centrum zaproszono przedstawicieli trzech firm z branży gospodarki ściekowej. Ich prelekcje zdominowały tematykę posiedzenia.

Wady

Przedstawiciele firmy Biopax, wbrew wcześniejszej umowie, skupili się na krytyce przydomowych oczyszczalni ścieków. Biopax zajmuje się budową centralnych biologicznych oczyszczalni ścieków, które przyjmują ścieki ze wszystkich okolicznych domostw. Zdaniem Bolesława Bernaczka, prezesa Biopaxu w oczyszczonych przez przydomowe oczyszczalnie ściekach nadal jest sporo szkodliwych dla gleby związków (biogenów). Znacznie lepiej gdy ścieki są oczyszczane w tradycyjnych oczyszczalniach lub w takich jaką oferuje jego firma. Ma to m.in. wpływ na zapasy wody pitnej. Przestrzegł, że od 2015 r. w Polsce nie mogą być wprowadzane do ziemi żadne biogeny. Inaczej będzie kara. Przedstawiciele Biopaxu zaznaczyli, że nie krytykują całkowicie przydomowych oczyszczalni, gdyż mają one uzasadnienie z dala od ciasnej zabudowy. Według ich obliczeń rocznie jedna osoba oddaje do gleby, przez przydomowe oczyszczalnie, około 20 kilogramów suchej masy, trudno rozkładających się ścieków. O szczegółach swojej oczyszczalni mówili niewiele.

Należy dodać, że firma Biopax nie była zaproszona na komisję. Prelekcja firmy została włączona do programu komisji na 15 minut przed obradami. Stało się to za sprawą radnego Leonarda Malcharczyka, który jest znany z krytyki poczynań samorządowców z Pietrowic Wielkich.

Zalety

Inaczej sprawę widzieli pracownicy firm Kessel i Mall. Marcin Mazurkiewicz z Kessel przekonywał, że przydomowa oczyszczalnia oddaje do gleby lub cieków wodnych tak oczyszczone ścieki, że są one zdatne do przyjęcia przez naturę.

Obie firmy bazują na technologii SBR. Polega ona, w uproszczeniu, na napowietrzaniu podziemnego dwukomorowego zbiornika na ścieki, w którym żyją mikroorganizmy. Tu odbywa się utlenianie biologiczne i oddzielenie ścieków ciężkich od tych bez osadów. Proces oczyszczania trwa około 8 godzin i odbywa się cyklicznie. Osad pierwotny, który pozostaje w zbiorniku należy raz do roku, lub rzadziej, wypompować. Reszta materiału zostaje odprowadzona drenażem do gleby lub studzienką do cieku wodnego (np. rzeczki). Dwie firmy różniły się m.in. materiałem budowy zbiornika (tworzywa sztuczne lub beton).

Michał Rutkowski z Mall dodał, że przy średniej ilości zużywanych w gospodarstwie domowym chemikaliów (płynów do naczyń itp.) przydomowa oczyszczalnia zdaje swój egzamin. Specjalne przydomowe oczyszczalnie, wyposażone w dodatkowe filtry i urządzenia, są stosowane np. w szpitalach zakaźnych.

Pytania

Radny Leonard Malcharczyk interesował się jaki jest roczny koszt funkcjonowania przydomowej oczyszczalni po stronie jednego domostwa. Okazało się, że chodzi o kwotę w granicach 300 zł. Osad pierwotny należy wypompować raz do roku i dostarczyć do dużych oczyszczalni ścieków podobnie jak szambo.

Radna Teresa Frencel pytała o koszt budowy całej oczyszczalni. Ostateczna cena zależy od wielkości działki i rodzaju gruntu. Kwota waha się między 12 a 20 tys. zł.

Wicestarostę Józefa Stukatora ciekawiło co może zakłócić pracę oczyszczalni. Procesy w urządzeniu mogą zostać zachwiane na przykład przy zbyt dużej ilości zanieczyszczeń lub przy kilkudniowym braku prądu.

Stanowisko gospodarza

Andrzej Wawrzynek, wójt Pietrowic Wielkich, gdzie w całej gminie planuje się montaż przydomowych oczyszczalni stwierdził, że podstawą tej inwestycji jest analiza ekonomiczna. Liczba mieszkańców spada i w tym świetle koszty utrzymania tradycyjnej oczyszczalni będą rosły. Przydomowe oczyszczalnie można w każdej chwili zdemontować. Ponadto gmina mogłaby nie udźwignąć ciężaru kosztów budowy kanalizacji i oczyszczalni. – Kanalizacja jest największym zadaniem obecnych samorządów. Trzeba jednak wiedzieć skąd wziąć na to pieniądze. Dziś przydomowe oczyszczalnie są znacznie tańsze niż tradycyjna kanalizacja, a ich budowa jest zgodna z przepisami i normami. W naszej gminie są też odpowiednie warunki do budowy takich urządzeń – powiedział.

Wszyscy mieszkańcy gminy będą mogli uczestniczyć w programie budowy oczyszczalni. Większa część tej inwestycji zostanie pokryta z kredytów i dotacji. Ci, którzy się nie zdecydują będą zdani na wywóz szamba w tradycyjny sposób.

Marcin Wojnarowski