Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (1037) Data wydania: 27.03.12

Cudze chwalicie swego nie znacie

Skarby Raciborszczyzny

 

Rita Serafin, Burmistrz Kuźni Raciborskiej

Gmina Kuźnia Raciborska to bogactwo różnorodności. Jej wschodnia część jest ogromną atrakcją turystyczną. Bazylika rudzka, odrestaurowany Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy, otoczenie parkowe – to miejsca weekendowego wypoczynku dla dziesiątków tysięcy mieszkańców całej aglomeracji śląskiej. Dzisiaj możemy także pochwalić się nowo oddanym do użytku parkingiem wraz z punktem informacji turystycznej, zapleczem sanitarnym i placem zabaw, które służą gościom przybyłym do Rud. Liczne ścieżki rowerowe, podziwianie odtworzonego po pożarze w 1997 roku kompleksu leśnego, znajdują także wielu amatorów. Naszą dumą jest, utrzymywana przez gminę, kolej wąskotorowa, a przejazd zabytkowym taborem, ciągnionym przez unikatową lokomotywę parową to prawdziwy hit, budzący emocje niezależnie od wieku pasażerów. A wszystko to wkomponowane jest w wspaniałą zieleń, z licznymi cennymi okazami przyrodniczymi, tworzącymi park krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Ale wystarczy przemieścić się nieco dalej na zachód gminy, by zetknąć się z najnowocześniejszymi technologiami przemysłowymi. Znajdujący się w Kuźni Raciborskiej „Rafamet” należy do światowej czołówki producentów specjalistycznych obrabiarek do obróbki kolejowych zestawów szynowych oraz wielkogabarytowych karuzelowych centrów obróbczych. To rafametowskie obrabiarki uczestniczyły w tak spektakularnych projektach jak budowa amerykańskiej rakiety Saturn 5 czy w europejskim programie badań kosmicznych ARIANE. Fabryka, razem z Zespołem Odlewni „Rafamet”, mają swoją ugruntowaną i niekwestionowaną pozycję w branży obrabiarkowo-odlewniczej. Tą przemysłową wizytówkę Kuźni uzupełnia firma o zupełnie odmiennej produkcji – nowoczesny Zakład Przetwórstwa Mięsnego MAXPOL. Tylko te trzy firmy tworzą w naszym 5,5-tysięcznym miasteczku niemalże 900 miejsc pracy. Dopełnieniem bogactwa naszej gminy są przepiękne tereny nadodrzańskie, które oprócz warunków dla rozwoju rolnictwa na żyznych glebach, pozwalają także na wykorzystanie walorów Odry. Jesteśmy dumni, że tak dużą różnorodnością wzbogacamy atrakcyjność Ziemi Raciborskiej.

Manfred Abrahamczyk, Burmistrz Krzanowic

Wielowiekowe przygraniczne położenie na styku Śląska i Moraw, Polski i Czech sprawiły, że gmina Krzanowice może się poszczycić wspaniałym, wielokulturowym dziedzictwem, czego świadectwem są chociażby wciąż żywa wśród tutejszej ludności gwara morawska oraz szereg zachowanych tradycyjnych zwyczajów i obyczajów. Krzanowice już od 1265 roku posiadają prawa miejskie nadane im przez króla Czech Otokara II. Okoliczne miejscowości Borucin, Bojanów, Pietraszyn i Wojnowice słyną z wysokiej kultury rolnej i gospodarności mieszkańców, dbających nie tylko o swoje zagrody, ale również liczne na tym obszarze zabytki m.in. stare XIX-wieczne spichlerze, krzyże przydrożne i kapliczki. W Krzanowicach na rynku znajduje się barokowa kolumna Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej z 1715 roku, na cokole zachował się kartusz z herbem Krzanowic. Niedaleko rynku znajduje się kościół parafialny św. Wacława, wzmiankowany w 1288 roku, początkowo drewniany, obecny neobarokowy, zbudowany w latach 1914 – 1915. Przy drodze do Bojanowa znajduje się kościół św. Mikołaja z 1744 roku, do którego co roku 6 grudnia odbywa się procesja konna. W Borucinie znajduje się kościół neogotycki zbudowany w latach 1904 – 1905. W Bojanowie w centrum jest kościół Chrystusa Króla zbudowany w 1928 roku. Na plebani kopia obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej malowana na blasze i wedle tradycji pozostawionej tu, jako wotum przez króla Jana III Sobieskiego. W Pietraszynie znajduje się kościół św. Barbary, zbudowany w latach 1930 – 1931 jedyny obiekt w stylu kubistycznym na terenie powiatu raciborskiego. W Wojnowicach mamy piękny pałac wzniesiony po 1828 roku przez dra Johanna Kuha, słynnego lekarza i wolnomularza. Obecnie znajduje się w nim hotel i restauracja. Otoczony jest parkiem z ciekawymi okazami starodrzewia, w tym gatunków egzotycznych. Piękne pagórkowate okolice śląsko-morawskiego pogranicza przeciętego malowniczym dorzeczem rzeki Cyny sprawiają, że gmina stwarza wyśmienite warunki do zamieszkania z dala od zgiełku dużych miast oraz jest wspaniałym miejscem dla turystyki pieszej i rowerowej na tutejszych trasach rowerowych i szlakach turystycznych.