Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (1037) Data wydania: 27.03.12

Który się odważy powiedzieć to ludziom?

Na posiedzeniach komisji brakuje urzędników rangi premiera rządu

Wicestarosta Andrzej Chroboczek wysunął śmiałą tezę, że brak wałów może w czasie powodzi mniej zaszkodzić wioskom ziemi rudnickiej niż ich zbudowanie.

Radnych powiatu, a szczególnie Władysława Gumieniaka, reprezentującego gminy Kuźnia Raciborska i Rudnik, martwi odwlekająca się w czasie sprawa dokończenia budowy obwałowania Odry. Od strony powiatu raciborskiego inwestycja posunęła się do przodu, znacznie gorzej jest od strony Opolszczyzny. – Niepokoję się, bo to trwa już bardzo długo. Jeśli wały nie powstaną, to ja nie wiem – rajca ma na myśli nastroje społeczności mieszkającej nad rzeką. – Woda pójdzie w tym kierunku, gdzie ich brakuje – mówił nieco wzburzony podczas obrad komisji bezpieczeństwa rady powiatu.

Uwagi wiceprzewodniczącego rady Gumieniaka skomentował wicestarosta Andrzej Chroboczek zastanawiając się czy zabezpieczenie Odry wałami w wioskach gminy Rudnik, nie grozi w tym miejscu zbyt wysokim spiętrzeniem wody? – Nikt nie zadał sobie pytania co się stanie z obwałowaną Odrą gdy nie będzie jeszcze Zbiornika Racibórz. A jeśli wały będą wtedy bardziej niebezpieczne dla miejscowości niż ich brak? – mówił urzędnik. Podkreślał, że doświadczył walki z żywiołem, dwukrotnie jako samorządowiec. – Przerwanie obwałowania to wtedy największa tragedia jaką można sobie wyobrazić – dodał.

Chroboczek wyjaśnił, że odwraca pytanie „kiedy będą wały” w kwestię „co się stanie z wodą między wałami gdy nie będzie zbiornika”, wzorując się na pytaniach z jakich słynął nieżyjący lider Samoobrony Andrzej Lepper. – Ochrona przeciwpowodziowa wymaga systemu, który nie będzie kompletny – zauważył Chroboczek.

Radny Gumieniak odparł wtedy, że nie wyobraża sobie pytać mieszkańców zalewanych wiosek czy chcą stać się drugim polderem Buków. – Sądzę, że nikt by się nie odważył zadać im tego pytania – podkreślił. Spytany przez nas wicestarosta o to do kogo należy adresować jego rozważania, stwierdził, że do rządzących krajem. – Czyli zamiast pytać premiera Tuska „jak żyć?”, spytać „jak bronić się przed powodzią?” – sprecyzowaliśmy. Chroboczek skwitował to uśmiechem.

(ma.w)