Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (1034) Data wydania: 06.03.12

Zarys Dziejów Nekropolii Raciborskich

Z okazji 20-lecia Nowin Raciborskich pragniemy Państwu przypomnieć teksty naszych nieżyjącuych już współpracowników. Ich spuścizna dla historii Raciborza jest nieoceniona. W pierwszym cyklu prezentujemy historię raciborskich cmentarzy autorstwa Kazimierza Świtlińskiego.

Cmentarz przy ul. Głubczyckiej

Cmentarz  o powierzchni 2.168,6 ha wraz z parkingiem przed cmentarzem, założony został w listopadzie 1908 roku, o czym świadczy krzyż cmentarny. Układ cmentarza nie uległ zmianie od chwili powstania. W przeważającej liczbie występują tu nagrobki wolno stojące, reprezentowane przez krzyże i płyty oraz inne formy architektoniczne. Najstarsze nagrobki pochodzą z 1909 roku. Są to nagrobki wolno stojące: Anna Przypadka i Franciszek Gamoń. Wśród nagrobków wolno stojących przeważają formy geometryczne, nagrobki figuralne są nieliczne i w większości występują u dzieci, jak figurka aniołka stojącego przy drzewie z konarami „Getrud i Wilhelm i Max Koza” lub w cześci pionowej, kształtu trapezu, płaskorzeźbiona głowa dziewczynki z 1927 roku, Hildegardy Unruch, względnie z 1936 r. Philippa Stratoscha płaskorzeźbiona postać klęczącego chłopca z różą. 

Sposród występujących nagrobków na uwagę zasługuje monument, poświęcony poległym żołnierzom I wojny światowej, który reprezentuje stojący na podium sarkofag z inskrypcją na ścianie frontowej, zaś na sarkofagu znajduje się forma bramy triumfalnej ujęta filarami na cokołach, między którym są umieszczone tablice, dziś bez inskrypcji, nad nimi prostokątne płaskorzeźby, przedstawiające po jednej stronie stary cmentarz, zaś po drugiej postać umierającego żołnierza. Całość zwieńczona jest poprzeczną listwą z wypukłorzeźbionymi datami: 1914 – 1918, między którymi widnieje napis „PRO PATRIA”. Na omawianym cmentarzu znajduje się ogółem około 3500 nagrobków i mogił.

Kazimierz Świtliński