Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1033) Data wydania: 28.02.12

To Rybnik może nam zazdrościć

– Pełni pan funkcję prezesa RIG od 1996 roku obserwując, jak rozwijają się bądź upadają tutejsze firmy, a wraz z tym zmienia się gospodarczy krajobraz ziemi raciborskiej. Mamy powody do zadowolenia czy raczej należy bić na trwogę?

– Stanisław Biel: Obserwując krajobraz gospodarczy Raciborza stwierdzić należy, że pozostaje on w ścisłym związku z zachodzącymi zmianami na mapie gospodarczej Polski. Wstępem do gospodarki rynkowej w Polsce była znana Ustawa „Wilczka” z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej, gdzie w art. 1 zapisano podstawową zasadę gospodarki rynkowej, mówiącą, że podejmowanie i prowadzenie działalności jest wolne i dozwolone każdemu na równych prawach. Od tego czasu zaczęły powstawać jak „grzyby po deszczu”prywatne podmioty gospodarcze, z których  aktualnie działa aktywnie na rynku ok. 2 mln, z czego blisko 98% to mikro i małe przedsiębiorstwa. Podobnie działo się na naszej ziemi raciborskiej, gdzie funkcjonuje obecnie ok. 7,5 tysiąca podmiotów gospodarczych poddawanych codziennie regułom gospodarki rynkowej. Ponieważ Racibórz nie jest enklawą, lecz znajduje się w systemie ogólnopolskiego krwiobiegu, więc tutejsze firmy są narażone na takie same ograniczenia w zakresie wolności gospodarczej jak pozostałe podmioty działające w kraju. Na marginesie mogę wspomnieć, że Polska znajduje się na ok. 70. miejscu w świecie jeśli chodzi o poziom wolności gospodarczej i myślę, że swoje negatywne odczucia w tej kwestii mają też przedsiębiorcy z Raciborszczyzny, prowadząc swój biznes w konkretnych warunkach. Z gospodarką rynkową wiąże się również to, że jedne podmioty powstają, a inne upadają. Podobnie jest na naszym terenie i myślę, że w tym temacie nie odbiegamy od przeciętnej w Polsce. Oczywiście, że w związku z tym zmienia się krajobraz gospodarczy ziemi raciborskiej, co obserwujemy jako mieszkańcy tego regionu. Część firm, która zniknęła z rynku pozostawiła po sobie w spadku grupę bezrobotnych, a tym samym spowodowała zubożenie społeczeństwa. Na pewno wpłynęło to też na tzw. emigrację zarobkową i odpływ młodzieży do dużych ośrodków miejskich. Jednak puste miejsca w biznesie są wypełniane przez nowe podmioty oraz wykształconą młodzież, która znajduje w naszym pięknym mieście swoje miejsce w życiu. Dlatego też nie biłbym na trwogę, lecz ufał, że powody do zadowolenia z prowadzenia działalności gospodarczej w Raciborzu będzie miała coraz większa liczba osób.

– W ciągu ostatnich lat kompleksem Raciborza (raciborzan) stał się Rybnik. Czy słusznie?

– Uważam, że kompleks Rybnika, jeśli funkcjonuje w świadomości raciborzan, to w niewielkiej grupie i dotyczy głównie sfery zakupów w galeriach i sieciach handlowych. Ponieważ Racibórz i Rybnik ze względu na pełnione funkcje i położenie w regionie nie są w pełni porównywalne, więc trudno w ogóle mówić o jakimkolwiek kompleksie. Czasami wydaje mi się, że to Rybnik zazdrości nam prawie 1000-letniej historii, pięknych zabytków, Łężczoka i Arboretum, spółek giełdowych, a przede wszystkim pięknego położenia geograficznego.

– Z jakich lokalnych produktów, działań, osiągnięć możemy być dumni? Pytam pana zarówno jako prezesa największej na Raciborszczyźnie organizacji przedsiębiorców, ale i zwykłego mieszkańca, konsumenta.

– Odpowiedzi na to pytanie nie mogę obecnie udzielić wprost z uwagi na ogłoszony przez gazetę plebiscyt. Powiem tylko, że takich lokalnych produktów i przedsięwzięć jest  bardzo dużo. Są one widoczne również w Strategii Rozwoju Raciborza na najbliższe lata, w szczególności przy analizie SWOT, gdzie omawiane są między innymi silne strony i szanse Raciborza. Jako zwykły mieszkaniec Raciborza jestem dumny, że tak wiele ciekawych „mocnych punktów” posiadamy. Mam nadzieję, że pomoże to włodarzom miasta w tworzeniu silnych fundamentów w strategii rozwoju naszej raciborskiej ziemi.

Zdaniem Raciborzan:

Z czego możemy być dumni na Raciborszczyźnie?

Tomasz Chodkiewicz z Raciborza

Racibórz nie jest ani za duży, ani za mały i to sprawia, że mi się tu podoba. Jest dostęp do kultury, jest duży wybór sklepów. Miasto jest zielone, czyste. W miarę blisko stąd do centrum Śląska. Rzadko kieruję się w zakupach tym, że coś jest miejscowe ale czasem mi się zdarzy. Z miejsc poleciłbym las Obora. Jest bardzo ładny, lubię tam spędzać czas wolny.

Roksana z Płoni

Muzeum i rynek raciborski są takimi miejscami, którymi możemy się chwalić. Praktycznie w Raciborzu wszystko jest dobre. Mamy świetne cukierki, ja najbardziej lubię Michaszki z Mieszka.

Marek Dudek z Raciborza

Z atrakcji miejscowych zamek mi się podoba, nasz raciborski. Właśnie go wyremontowano. Arboretum Bramy Morawskiej jest moim ulubionym miejscem wypoczynku. Czekam aż powstanie tam Ogród Japoński, chętnie pójdę. Lubię piwo Raciborskie Zielone. Twierdzowe też jest dobre. Poza tym smakuje mi bardzo serek Przysmak Raciborski.