Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (1032) Data wydania: 21.02.12

Jak Kuźnia Raciborska wzbogaciła się o źródełko

Z leśnego źródełka w Białym Dworze co miesiąc kilkaset osób czerpie wodę wierząc w jej szczególne właściwości. Tymczasem wody nie bada ani raciborski ani gliwicki sanepid, opiekę nad źródełkiem wzajemnie przerzucają również na siebie urzędnicy z Kuźni Raciborskiej i Pilchowic.

 

Nawet w najtęższe mrozy przy drodze pomiędzy Przeryciem i Stanicą ustawiają się kolejki aut. Kierowcy po kilkadziesiąt minut cierpliwie czekają na swoją kolej, kiedy będą mogli napełnić butelki wodą z Zimnego Sztoku, bo taką nazwę nosi stare źródełko. – Już nasi pradziadowie czerpali wodę z tego źródełka. Woda z niego jest doskonała. Idealna na sosy, zupy no i kiszenie ogórków – zachwala wodę bijącą z przydrożnego źródełka Krzysztof Kotysz, sołtys Stanicy. Woda wypływająca z lasu ma doskonały smak, nie pozostawia również żadnego osadu w czajniku. Nikt jednak obecnie jej nie bada i tak naprawdę nie wiadomo do kogo należy źródełko. – Jak pracuję w nadleśnictwie 30 lat to pamiętam, że tam zawsze stały kolejki do tej wody – mówi Zenon Pietras, szef Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. – Choć źródełko bije na granicy lasu to znajduje się w pasie przydrożnym. Od drogi dzielą je zaledwie trzy metry. Osobiście nie piłem wody z tego źródełka i nie zamierzam choćby przez bliskość drogi – mówi nadleśniczy. Słowa leśnika potwierdzają badania wykonane lata temu, które nie wykazały wprawdzie obecności azotanów, znaleziono za to śladowe ilości metali ciężkich, najprawdopodobniej pochodzących z pobliskiej drogi. Przez lata ruch na drodze zgęstniał, zaprzestano jednak badań wody ze źródła. Źródło leży na granicy gmin Kuźnia Raciborska i Pilchowice i papierowe mapy wskazywały, że woda bije na terenie powiatu gliwickiego. Nowe elektroniczne mapy, które pozwalają prześledzić granicę z większą precyzją wskazują, że źródełko leży jednak po stronie powiatu raciborskiego. – Zgodnie z danymi  z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej okazało się, że to nie nasz teren dlatego zaprzestaliśmy badań – wyjaśnia Maria Wymysło z Urzędu Gminy w Pilchowicach. W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Gliwicach przyznają, że w przeszłości badano wodę ze Stanicy. – Woda ta miała nieco niższe ph niż choćby ta z kranu. Źródełko jest udostępnione na terenie gminnym i to gmina powinna kontrolować jakość wody w tym miejscu. Jedno jest pewne, takiej wody nie można długo przechowywać, góra dzień lub dwa. Niedopuszczalnym jest to co robią ludzie napełniając dwadzieścia pięciolitrowych butelek i przechowując je później przez kilka tygodni w domu – mówi Aleksandra Szafrańska w działu higieny komunalnej PSSE w Gliwicach. Zastępca burmistrza Kuźni Raciborskiej jest zaskoczony, że źródełko leży na ich terenie. – Będziemy musieli dokładnie sprawdzić te mapy – przyznaje Bogusław Wojtanowicz z Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej. Zamieszaniem nie przejmują się amatorzy wody z Zimnego Sztoku. – Nie ma lepszej herbaty niż ta zaparzona na wodzie ze Stanicy. Piję ją od lat i jakoś żyję – mówi pan Józef, który przyjechał napełnić butelki z Gliwic.

(acz)