Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (1011) Data wydania: 27.09.11

Grzeczne i mądre zwierzęta

Ile klaczy kryje rocznie ogier, po czym poznać złośliwego konia i jak się jeździ woltyżerką? O koniach opowiada Beata Jureczko z Krzanowic.

Hodowla koni Beaty Jureczko ma swoje początki długo przed drugą wojną światową. Jej dziadek już w 1933 r. otrzymał dyplom od najwyższych władz niemieckich za swoje ogiery. Już wtedy posiadał licencję na prowadzenie punktu ogierowego koni zimnokrwistych. Po wojnie ojciec pani Beaty, Ernest Jureczko, kontynuował prowadzenie hodowli. W niedługim czasie został wybrany na prezesa Hodowców Koni w Katowicach. Za swoje zasługi otrzymał kilkanaście medali oraz liczne odznaczenia.

Przez długie lata pani Beata pomagała przy hodowli i nabierała praktyki. Od 20 lat sama podtrzymuje hodowlę swoich rodziców i dziadków. – Konie zawsze były przyjaciółmi naszej rodziny. To bardzo grzeczne i mądre zwierzęta – mówi Beata Jureczko. Obecnie w jej stajni stoją dwie klacze: Aga rasy zimnokrwistej i Impresja rasy śląskiej.

Hodowczyni wspomina, że w najlepszych czasach, w ich stajniach stało sześć ogierów. Najlepsze z nich: Lansjer, Bank, As i Romanso kryły każdy z osobna ponad sto klaczy rocznie. – Wtedy konie były powszechnie używane w gospodarstwie i musiały na siebie zapracować. Zaprzęgało się je do wozu zamiast ciągnika. Jak gospodarz miał wolną klacz to chciał też mieć źrebaka. Na tym mógł dodatkowo zarobić – wspomina mieszkanka Krzanowic.

– Kiedy z ojcem jeździliśmy na giełdy koni, słyszałam wiele opowieści o koniach. Kupcy mówili, że jeśli koń ma podkulone uszy to jest złośliwy. Podobnie jeśli nie chce podnieść przedniego kopyta, może być koniem złośliwym – opowiada. Wśród koni z hodowli Jureczków, ogier Całun też miał swój charakter. – Potrafił sobie sam otworzyć drzwi. Wtedy wybiegał na pole. Jak się wybiegał to grzecznie wracał. Przyzwyczailiśmy się do tego, bo Całun nic złego nie robił – uśmiecha się hodowczyni.

Beata Jureczko swój dzień zaczyna i kończy pracą przy swoich klaczach. – Codziennie trzeba im wyczyścić stajnie, przynieść świeżego siana i owies. Jeśli się o konie nie dba to mogą chorować – przestrzega hodowczyni. W Krzanowicach, pomimo tego, że nie ma już tak wielu koniarzy, ci którzy są trzymają się razem. – Jeździmy wspólnie na procesje do innych miejscowości. Zapraszamy innych właścicieli i pasjonatów koni do Krzanowic na 6 grudnia, kiedy odbywa się procesja św. Mikołaja – opowiada Beata Jureczko.

(woj)