Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (982) Data wydania: 15.03.11

Zapalić płomień miłości w sercach

Rok założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowie został wyhaftowany na starym sztandarze. Widnieje tam data 1924 r.
Założycielami straży byli Eugen Bartoń, Franz Białdyga i Johann Walenta. Remiza OSP, którą była wówczas drewnianą szopą na sprzęt gaśniczy, stała obok kościoła.  Stała w niej również sikawka konna. Dopiero w latach 50-tych wybudowano murowaną remizę, która służy strażakom w Pawłowie do dziś. W 2004 r. gruntownie ją odnowiono.
 
Historia Bruno Stojera
 
Jak pisze w swojej historii Bruno Stojer, 15 lipca 1936 roku straż ogniowa w Pawłowie otrzymała motopompę. 12 września  1936 r. OSP otrzymała przydział 150 metrów węża z hurtowni w Paczkowie. Motopompa zniknęła po przejściu frontu podczas drugiej wojny światowej, a strażacy gasili pożary ręczną pompą. W 1950 r. Pawłów poczuł oddech Ameryki. Jednostka otrzymała samochód dodge, używany wcześniej w amerykańskiej armii. W latach 60-tych strażacy otrzymali lublina, później żuka, a dopiero w 1993 r. do wioski wjechał star 20. Zmiany samochodów nie było końca i tak w 2001 r. OSP dysponował już starem 244, a w 2010 r. proboszcz Zygmunt Hupka poświęcił mercedesa, którego strażacy otrzymali w prezencie od kolegów strażaków z niemieckiej, partnerskiej gminy Liederbach. Nowy nabytek został wyremontowany przez strażaków z Pawłowa, ma pojemność 1300 litrów i autopompę.
 
87 lat z duchem św. Floriana
 
Budynek remizy jest dziś, poza siedzibą strażaków, miejscem spotkań i ćwiczeń chóru, sztabem miejscowych sportowców i członków DFK oraz służy jako sala zabaw.
 
W 2004 r. OSP Pawłów obchodziło swoje 80 urodziny. Na uroczystość przybyli przedstawiciele jednostek OSP z całej gminy Pietrowice Wielkie oraz władze gminy. Przy tej okazji wręczono medale i odznaczenia dla zasłużonych druhów i osób wspierających pożarnictwo.
 
Podczas jubileuszu z dużym uznaniem przyjęto przemówienie druha weterana Franciszka Sitka. –„80 lat temu do Pawłowa zawitał duch św. Floriana, który zapalił płomień miłości w sercach wielu mieszkańców i przyczynił się do powstania OSP w Pawłowie” – mówił przy pomniku poległych żołnierzy. – „Wszyscy zmarli, którzy wyprzedzili nas do wieczności stańcie dziś razem z nami do apelu! Pamięć dziś kierujemy do świętej pamięci naszych pionierów strażaków, którzy jako pierwsi w Pawłowie postanowili pójść za św. Florianem i z honorem zrealizować hasło: Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” – powiedział do zebranych, po czym wymienił nazwiska druhów, którzy odeszli z tego świata.
 
Dziś OSP w Pawłowie liczy 28 członków, w tym 16 przeszkolonych, gotowych do wyjazdów. Jest grupa młodzieżowa, która liczy 10 chłopaków. Grupa dziewczyn przestała istnieć kilka lat temu.
 
Wybrane interwencje OSP Pawłów
1923 r. wielki pożar w Pawłowie. Ogień szybko przenosi się po słomianych dachach domów. W tym okresie takie pożary zdarzały się częściej, kilkakrotnie paliła się np. stodoła u Ficoniów.
1955 r. dzieci podpaliły stodołę u Kwaśnioka.
1961 r. kilkudniowy pożar zamku. Ogień powstał przy montowaniu instalacji centralnego ogrzewania. Mury były wypełnione warstwami trocin, które łatwo rozprzestrzeniły płomienie. Na dworze temperatura spadła do – 20 st. C. W gaszeniu brali udział również strażacy z Czech.
1961 r. osoba psychicznie chora podpaliła stodołę u Lazara.
1964 r. przed Wielkanocą woda z topniejących śniegów zalała Pawłów.
1965 r. w czasie żniw piorun uderzył w stodołę Posmyka.
6 maja 1984 r. najpierw spadł grad, a następnie potężna burza spowo­dowała powódź w wiosce. Najwięcej błota z gradem spłynęło od stro­ny Raciborza i Rudnika.
1990 r. spłonęła stodoła u Wojtaszka.
1996 r. powódź w Pawłowie, utopiło się tysiąc kurcząt na fermie RSP Pawłów przy ulicy Gamowskiej.
Lipiec 1997 r. wielka powódź na raciborszczyźnie, Pawłów też został za­lany. Przez jedną dobę ul. Powstańców Śl. była nieprzejezdna. Na ulicy Stawowej poziom wody przekroczył 1m.
5 lipca 2001 r. wieczorem, po gwałtownej burzy, podtopiło i zamuliło Pawłów. Na wioskę położoną w dolinie spłynęła najbardziej żyzna część ziemi z pobliskich pól uprawnych. Usuwanie mułu i błota z dróg i podwórek trwało kilka dni.
19 listopada 2004 r. pierwsza zimowa wichura przewróciła drzewo na drodze do Krowiarek i zerwała dwa dachy domów.
Kwiecień – październik 2009 r. wielkie pożary stogów siana. Strażacy coraz częściej szkolą gospodarzy jak składować słomę aby zminimalizować straty. Tylko nieliczne przypadki tych pożarów kończyły się sukcesem. Na niektóre palące się stogi wylewano kilkadziesiąt tys. litrów wody i to nie pomogło. Strażacy muszą czuwać nawet dwa dni aż słoma dogoreje.
Czerwiec 2009 r. pożar mieszkania i zaczadzenie samotnej kobiety. Prawdopodobnie pożar spowodowała zapalona świeczka, która zajęła ogniem drewniany kredens. Starsza kobieta spała.
 
Zmiany w zarządzie OSP Pawłów do 1945 r. naczelnik Eugen Bartoń (stracił nogę w akcji gaśniczej)
1945 – 1976 r prezes Józef Cyranek
1976 – 1995 r. prezes Leonard Zając
1996 – 2000 r. prezes Jan Kupczyk
2001 r. prezes Henryk Kasper, naczelnik Łukasz Herba
2006 r. naczelnik Damian Wolny
 
oprac. (woj)