Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (955) Data wydania: 07.09.10

To się dzieje w MZB!

Ze sporym opóźnieniem światło dzienne ujrzał protokół Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Racibórz. Dokument w całości poświęcony jest nieprawidłowościom, do jakich dochodziło w Miejskim Zarządzie Budynków.

Wyrywane kartki w dokumentacji, dopisywane ze wsteczną datą informacje o zdanych lokalach, pracownicy załatwiający mieszkania gminne dla swoich pociech oraz trudne jeszcze do określenia straty przy remontach. Efekt pracy komisji nie pozostawia złudzeń. – Działania MZB w tym zakresie są wysoce niekompetentne, wręcz naganne. Brak właściwego, fachowego nadzoru, brak rzetelnie prowadzonej dokumentacji rejonów może prowadzić do strat, które obecnie trudno określić – czytamy w protokole kontroli. Radni z komisji rewizyjnej wracają między innymi do sprawy Barbary M. – córki pracownicy MZB, która w niecały rok po przeprowadzeniu się pod inny adres, otrzymała mieszkanie w centrum miasta. Jak się okazuje, pracownica MZB złożyła w imieniu córki podanie o przydział lokalu na 23 dni przed przekazaniem go do zasobów Miejskiego Zarządu Budynków. Mieszkanie przetrzymała Jadwiga K. mieszkanka Raciborza, która przez niemal 3 miesiące posiadała klucze do lokalu. To nie dziwi pracowników MZB.

Ulotna pamięć Urszuli R.

To zdecydowanie najmocniejszy dowód na wadliwe funkcjonowanie Miejskiego Zarządu Budynków w Raciborzu, który ujrzał światło dzienne. W największe zdumienie wprawia podejście do zarządzania szefostwa Oddziału Gospodarki Mieszkaniowej.

Dopiski w zeszycie

Komisja zajęła się między innymi obrotem zasobem lokalowym. Poproszono o wykaz lokali przekazanych do Wydziału Lokalowego w latach 2008 – 2009. Już wstępna analiza wydruku komputerowego pozwoliła stwierdzić, że lista jest niepełna. Członkowie komisji zauważyli, że w przekazanym wykazie brak jest lokalu przy ulicy Mickiewicza 13/11. Owo mieszkanie było już w kręgu zainteresowania komisji w ubiegłym roku. Powód? Lokal w centrum miasta został w stosunkowo krótkim czasie przyznany córce Urszuli M. – pracownicy Miejskiego Zarządu Budynków w Raciborzu. Jak zapewnia kierowniczka Oddziału Gospodarki Mieszkaniowej, Urszula R., lokal na liście pominięto przez „nieuwagę”. Roztargnieniem nie da się wytłumaczyć jednak tego, co znajduje się w „zeszytach z rejonów”, które również przekazała szefowa OGM-u. Przepływ lokatorów prowadzony miał być w założeniu chronologicznie. Pracownicy MZB i na to znaleźli sposób. – W niektórych zeszytach zauważono ślady po usuwaniu kartek oraz poprawkach, uniemożliwiających odczytanie poprzedniej treści. W części „maj 2009” jako pozycja 11. Znajdował się dopisany lokal przy Mickiewicza 13/11 (…). Po sposobie umieszczenia tego zapisu (zapis był umieszczony już na nagłówku „czerwiec 2009) członkowie komisji ocenili, że dopisany został on w późniejszym terminie niż maj 2009 – czytamy w piśmie.

Straty ciężko zliczyć

Niejasnych okoliczności, związanych z przyznaniem mieszkania Barbarze M. jest więcej. Z ewidencji ludności z dnia 15 maja ubiegłego roku wynika, że poprzednia lokatorka zmarła 28 lutego. W MZB brak jakiejkolwiek informacji, dotyczącej tego jak sąsiadka Jadwiga K. weszła w posiadanie kluczy do mieszkania i dysponowała nimi przez 89 dni. Choć klucze zdano 28 maja 2009 roku, Barbara M. wiedziała o lokalu, bo dokumenty w imieniu swojej córki złożyła… 5 maja. Wątpliwości komisji wzbudził również sposób prowadzenia remontów i nadzoru nad nimi, a właściwie jego brak. Podczas kontroli wyszło na jaw, że opisy prac odbiegają od początkowych protokołów i bywają sprzeczne. Zlecenia prowadzone są nierzetelnie, opisy są niepełne i nieprecyzyjne, nie zawierają czytelnych podpisów zleceniodawców i dat a skreśleń dokonywano bez parafowań. Na pytania komisji zastępca Urszuli R. opowiadał lakonicznie, wyjaśniając jednocześnie, że w związku z natłokiem zajęć „takie zasady są praktykowane”. – Dotychczasowa praktyka wskazuje na to, że MZB czasami wykonywało niepotrzebne remonty, ponosząc w ten sposób niepotrzebne koszty. Np. remontowano piece kaflowe a lokator burzył piece i wprowadzał centralne ogrzewanie, MZB kładło wykładzinę podłogową a lokator zmieniał ją na panele podłogowe lub płytki ceramiczne, MZB malowało ściany a lokator kładł tapety – przyznaje Andrzej Migus obecny szef MZB.

Proszą o kontrolę

Podczas 12 posiedzeń komisji, sprawdzono również dokumentację dotyczącą nadzoru właścicielskiego we wspólnotach. Szybko okazało się, że w dokumentacji wspólnot mieszkaniowych, między innymi „ZAST – ppd Artur Jarosz”, brakuje uchwał, protokołów, protokołów zebrań wspólnot mieszkaniowych w czasie kiedy zarządcą był MZB i w czasie przekazywania zarządzania innym podmiotom. Radni zwrócili ponadto uwagę, że obecnie nie istnieje żadne czytelne źródło informacji np. o lokalach niezasiedlonych. – Komisja wnosi do Prezydenta Miasta Racibórz o przeprowadzenie wewnętrznego audytu z dokonaniem szczegółowej analizy zakresu obowiązków pracowników poszczególnych szczebli. W szczególności działu technicznego. Jednocześnie wskazuje na konieczność zapewnienia odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników (…) – czytamy w protokole. Członkowie komisji rewizyjnej domagają się również przeprowadzenia szczegółowej analizy kosztów remontowych w mieszkaniu córki pracownicy MZB.

Adrian Czarnota