Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (940) Data wydania: 18.05.10

Ukarany w sieci

Obraźliwy wpis wobec Marka Rapnickiego pojawił się w internecie prawie pół roku temu. Poszkodowany nie puścił płazem tej zniewagi. Dotarł do autora i spotkał się z nim na sali sądowej.
Rapnicki jest postacią doświadczaną szykanami w sieci niemal codziennie. Pisze dużo felietonów, jest działaczem związkowym, ma bogatą przeszłość – zawodową i polityczną. Wielu anonimowych komentatorów wyraża swoje opinie na jego temat. – To była jedna z wielu polemik dotycząca mojej osoby (była związana z utworzeniem w Raciborskim Centrum Kultury związku zawodowego pracowników, na czele którego stanął Rapnicki). – Wpis, że jeździłem za granicę za pieniądze publiczne był nieprawdziwie głupi i przelał czarę goryczy – wspomina motywy, jakie kierowały nim, gdy zdecydował się udać na policję. Tam, tą samą procedurą jak zgłasza się kradzież samochodu, powiadomił o popełnieniu przestępstwa przez internatutę ukrywającego się pod ksywą „jajacek”. – Zażądałem by go ścigano – mówi.
 
Policja wszczęła procedurę, później do Rapnickiego nadeszło jeszcze zapytanie z Sądu Rejonowego czy podtrzymuje swe roszczenie w sprawie. – Zapłaciłem 300 zł opłat sądowych i czekałem. Trwało to 5 miesięcy, ale żyję tu już 30 lat, więc mogłem sobie pozwolić na taką cierpliwość – twierdzi animator z RCK.
 
Zidentyfikowano właściciela komputera, z którego napisano komentarz o Rapnickim. Okazał się nim człowiek z jego pokolenia. – Obraził mnie jednak nie on, a jego syn, 26-letni absolwent historii. Pytałem go później dlaczego to zrobił, jak by się zachował gdyby tak obrażano jego matkę. Reakcją było milczenie – opisuje Marek Rapnicki. Zawarł ugodę, na mocy której obrażający miał opublikować w Nowinach Raciborskich przeprosiny, z podaniem swych danych. Ostatecznie internauta ograniczył się do wyjaśnień wyłącznie na portalu nowiny (patrz poniżej).
 
Co ciekawe, podejrzenia o autorstwo komentarza dotyczyły zupełnie kogo innego i prawda była zaskakująca. – To potwierdza, że internet jest zabójczy dla jego ofiar. Oskarżył mnie, bezpodstawnie, ktoś kogo na oczy nigdy nie widziałem – dziwi się Rapnicki.
 
Jest on pierwszą ze znanych publicznie osób w Raciborzu, która zdecydowała się na walkę o ukaranie autora obraźliwego – i nieprawdziwego w tym przypadku – komentarza internetowego. – Skuteczne przeciwdziałanie takim zachowaniom w przyszłości jest według mnie możliwe tylko wtedy, gdy będzie trzeba podawać numer pesel przed wpisem, albo przestrzegać zasady „pisz wszystko, ale się podpisuj imieniem i nazwiskiem”. Rapnicki ma też uwagi do właścicieli portali internetowych, gdzie zamieszczane są obraźliwe wpisy. – Czy są świadomi, że te ordynarne paszkwile podważają wiarygodność ich mediów? Pytam o moralność w takich przypadkach – podsumowuje.
(ma.w) 
***
 
Nie odpowiadamy jak się zachowują inne portale – mówi Paweł Okulowski redaktor naczelny portalu nowiny.pl. Po zauważeniu wpisu niezgodnego z  regulaminem portalu niezwłocznie usuwamy go. Kasujemy także komentarze w sytuacji gdy osoba urażona zgłosi się do nas. Jednocześnie chciałem zauważyć, że wolność słowa jest nieuchronnym kosztem demokracji. Interauci powinni jednak pamiętać, że nie są anonimowi w sieci i odpowiedzialność za własne słowa ponoszą sami.