Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (937) Data wydania: 27.04.10

Okradli mnie w szpitalu

Mieszkaniec Raciborza oskarża rybnicki szpital o kradzież.
Jerzy Harazim z Raciborza leczył się w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. 1 kwietnia wypisał się na własne żądanie. – Gdy opuszczałem szpital, nie dostałem swojego pamiątkowego zegarka. Ktoś mi go ukradł. A zamiast tego dostałem jakiś stary płaszcz – zarzeka się były pacjent.
 
– Leczyłem się na Gliwickiej, ale to nie oznacza, że jestem głupi. Nie można tak traktować ludzi. Jak byłem przyjmowany, zrobiłem sobie dokładną listę wszystkich rzeczy, proszę spojrzeć – pan Jerzy pokazuje zapisaną kartkę papieru. – Straciłem pamiątkowy zegarek, który bardzo wiele dla mnie znaczył. Podczas wypisu, pielęgniarki szukały go jeszcze, ale nie mogły znaleźć. Przecież zostawiłem go w depozycie – dodaje rozgoryczony mężczyzna.
 
To nie jest tak
 
– Nie ma takiej możliwości, żeby pacjentowi coś się straciło. Bardzo tego pilnujemy. Chociaż taka jest prawda, że na terenie szpitala pacjenci mogą nas poniżać, ale jak im się dzieje jakaś krzywda, to zaraz mogą pozwać do sądu – powiedziała nam jedna z pielęgniarek.
 
– Przyjrzałem się tej sprawie i nie ma w tym nic szczególnego. To, co ten pan mówi, trzeba puścić przez duże sito. Ten pan od samego początku miał pretensje do szpitala. Część rzeczy nie chciał nawet zostawić. Natomiast nie jest możliwe, żeby ktoś temu panu ukradł zegarek. Wychodząc ze szpitala otrzymał nawet parę butów i kurtkę – mówi Marek Ksol, zastępca dyrektora ds. lecznictwa  Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku
 
Prezenty od lekarzy
 
Każdy przyjmowany pacjent, czy to przywożony, czy sam się zgłaszający, podlega tej samej procedurze. Zanim trafi na izbę przyjęć pielęgniarze spisują dokładną listę wszystkich rzeczy, które osoba posiada. Jednak, jak przyznają lekarze, zdarza się, że pacjent przychodzi do szpitala w bardzo złym stanie i często nie ma w czym wyjść. – W naszym szpitalu czasami można liczyć na jakieś dodatkowe ubrania. Płaszcze, buty, różną odzież przynoszą pielęgniarki i lekarze. Bywa i tak, że pacjent nie mam nawet butów, wtedy dajemy mu cokolwiek, żeby mógł w ogóle wrócić do domu – przyznaje Ksol.
 
W psychiatyku nie kradną
 
Rybnicka policja co jakiś czas przyjmuje zgłoszenia dotyczące kradzieży w szpitalach. W roku ubiegłym było ich 14 z czego 6 w szpitalu wojewódzkim, do pozostałych kradzieży miało dość w rybnickich przychodniach. – Są to różnego rodzaju kradzieże, raz się zdarzyło, że ktoś okradł gabinet lekarza w przychodni. Niestety, w większości przypadków sprawca pozostaje nieujawniony. Dlatego policja prowadzi przede wszystkim działania prewencyjne. Ostrzegamy pacjentów, że w takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność – mówi nadkom. Aleksandra Nowara, rzecznik rybnickiej komendy. Wśród ostatnich zgłoszeń ani razu nie pojawiła się jednak informacja o jakiejkolwiek kradzieży w szpitalu psychiatrycznym.      
 
Łukasz Żyła