Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (936) Data wydania: 20.04.10

Liściowe papierosy, sygnały świetlne i mycie w rzece

Romana Serafin, Zofia Purol i Jan Kluska wyróżnieni za swoje wspomnienia o ZHP.
Konkurs „Moje wspomnienia o ZHP” jest jednym z działań w ramach 100-lecia harcerstwa. Jego podsumowanie odbyło się 9 kwietnia podczas spotkania seniorów „Harcerskie Dęby”. Ten rok obfituje w jubileusze. Mija bowiem 35 rocznica powstania bazy obozowej hufca w Pleśnej. Ponadto jubileusz 50-lecia pracy harcerskiej obchodzi w tym roku Romana Serafin, jedna z laureatek konkursu. Pani Roma z okazji konkursu opisała swoje wspomnienia z działalności harcerskiej i instruktorskiej w hufcach: Tarnowskie Góry, Bytom oraz w Raciborzu i Kuźni Raciborskiej. Nie brak opisów gier terenowych, sygnałów nadawanych latarkami czy mycia w rzece. W jej pracy znalazła się także bogata galeria zdjęć, na których można zobaczyć takie osobistości jak m.in.: kardynała Józefa Glempa, Waldemara Pawlaka, Lecha Wałęsę. – Harcerstwo to moje życie – mówi pani Romana.
 
Jan Kluska oprócz wspomnień z m.in. obozów, zjazdów, przybliża też historię hufca w Kuźni Raciborskiej. Do pracy dołączył też słowa Marszu harcerzy raciborskich z 1961 r., których jest autorem.
 
Najbardziej osobisty charakter miały wspomnienia nadesłane przez Zofię Purol. Autorka opisuje w nich zbiórki i podchody. – „Pamiętam takie podchody w stronę Wieży Ciśnień. Chłopcy z naszego zastępu z opadających jesiennych liści zrobili papierosy. Wszyscy solidarnie zapaliliśmy sobie takiego „liściowego” papierosa. Obiecaliśmy sobie wtedy, że nikomu o tym występku nie powiemy. Ja dopiero teraz po 50 latach przyznaję się do mojego złego zachowania” – czytamy w jej pracy. Możemy też przeczytać o kolonii harcerskiej w Rudach w 1960 r.: „Wędrowaliśmy po rudzkich lasach, uczyliśmy się przyrody, budowaliśmy szałasy, poznawaliśmy zabytki. Raz pożądliły nas osy czy pszczoły (dość mocno). Opatrzono nas zieloną miksturą, cali byliśmy w zielone kropki (...)”. Pani Zofia pisze też o tym, jak harcerstwo wpłynęło na całe jej życie: „Tam uczyłam się szacunku do ludzi, ale i do przyrody. Tam też zorientowałam się, że lubię pracować z dziećmi. To było jedno z moich marzeń. I to moje marzenie spełniło się. Z dziećmi przecież przepracowałam 40 lat”. 
 
100-lecie ZHP
W ramach jubileuszu Komenda Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka planuje w tym roku następujące imprezy: piknik z okazji 35-lecia bazy obozowej w Pleśnej, Nieobozową Akcję Letnią „Bądź gotów na przygodę”, dzień otwarty podczas II turnusu w Pleśnej, III Rajd Harcerski 1910-2010, II Zlot Hufca Ziemi Raciborskiej, Gala Harcerskich Oskarów, ekspozycja „Harcerstwo na ziemi raciborskiej wczoraj i dziś”, Betlejemskie Światło Pokoju i inne przedsięwzięcia towarzyszące.
 
(e.Ż)