Numer: 12 (932) Data wydania: 23.03.10

Pięć goli na mistrza

Hat-trick Anny Sznyrowskiej w meczu z wiceliderem ekstraklasy piłki nożnej kobiet Medykiem Konin.
17 marca w Raciborzu na stadionie przy ul. Zamkowej, RTP Unia Racibórz rozpoczęła rundę wiosenną z wiceliderem ekstraligi kobiet Medykiem Konin od wysokiego zwycięstwa. Po jednostronnym pojedynku RTP Unia Racibórz zdecydowanie wygrała z drugą w tabeli drużyną Medyka 5:0. Przewaga unitek nie podlegała dyskusji, od samego początku, grały agresywnym pressingiem i konsekwentnie wykorzystywały błędy przeciwniczek. W pierwszych 10 minutach meczu piłkarki Unii stworzyły sobie trzy „setki” do zdobycia bramki i jedną z nich wykorzystały. Do piłki dośrodkowanej przez Agatę Mańczyńską doszła Agnieszka Winczo, która nieczysto uderzyła piłkę, ta odbiła się od Anny Sznyrowskiej i wpadła do siatki. Druga bramka padła w 38 minucie, gdy po rzucie rożnym Marta Stobba wycofała piłkę do tyłu na ósmy metr do Agnieszki Winczo, a ta umieściła piłkę w bramce Medyka i ustaliła wynik pierwszej połowy na 2:0 dla Unii Racibórz. Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił i nadal stroną aktywniejszą były gospodynie, dla których zdobycie bramki było tylko kwestią czasu. W tym meczu rozstrzelała się Anna Sznyrowska, która kolejne bramki zdobywała w 50 i 57 minucie na 4:0. Ostateczny wynik meczu w 90 minucie ustaliła Natalia Surma, która ślizgiem strzeliła piątą bramkę dla Unii Racibórz.

Dzisiejsze spotkanie obserwował także trener kadry Robert Góralczyk, który nie krył zdziwienia z końcowego wyniku. – Zaskakujący jest wynik i rozmiar porażki drugiej drużyny z liderem ekstraligi. Rozmiar porażki bardziej wynika z niemocy zespołu Medyka niż z świetnej dyspozycji zawodniczek Unii Racibórz. Ten mecz praktycznie przesądza losy tytułu mistrza Polski. Żadna kadrowiczka nie zaimponowała świetną dyspozycją, wszystkie grały na równym poziomie. Mamy dwa tygodnie do eliminacyjnego meczu z Rumunią i mam nadzieję na lepszą dyspozycję zawodniczek – stwierdził Robert Góralczyk, trener kadry Polski piłki nożnej kobiet.

RTP Unia Racibórz - Medyk Konin 5:0 (2:0)
bramki: 1:0 Sznyrowska 9 min, 2:0 Winczo 38 min, 3:0 Sznyrowska 50 min, 4:0 Sznyrowska 57 min, 5:0 Surma 90 min.
RTP Unia Racibórz: Daria Antończyk, Paulina Rytwińska, Daria Kasperska, Kamila Darda, Agata Mańczyńska, Marta Mika, Anna Żelazko, Marta Stobba (Dominika Maciaszczyk 60 min), Patrycja Wiśniewska (Hanna Konsek 75 min), Anna Sznyrowska (Olga Syerova 62 min), Agnieszka Winczo (Natalia Surma 82 min).

– Jestem zadowolony z meczu w którym zawodniczki realizowały założenia taktyczne, zagraliśmy dobrze pressingiem, mieliśmy dużo sytuacji niewykorzystanych, ale jak się zdobywa 5 bramek w meczu to nie będę narzekać na skuteczność - stwierdził powiedział Remigiusz Trawiński, trener RTP Unia Racibórz.

21 marca Unitki wygrały następne spotkanie w ekstralidze piłki nożnej kobiet tym razem z AZS Biała Podlaska 5:0 (2:0).

Drugi mecz tej wiosny, który rozegrała RTP Unia Racibórz był podobny co do przebiegu i końcowego wyniku. Początek spotkania był bardzo powolny zawodniczki grały na stojąco, widać było zmęczenie drugim spotkaniem w ciągu czterech dni.

Dopiero w 28 minucie Unia zdobyła pierwszą bramkę, po akcji Winczo, Stobby i błędzie obrony Białej Podlaskiej, Anna Sznyrowska bezlitośnie wykorzystała szansę i strzeliła bramkę na 1:0 dla gospodyń. Druga bramka padła po strzale z dystansu Agnieszki Winczo pod poprzeczkę, która ustaliła wynik pierwszej połowy na 2:0 dla RTP Unia Racibórz. Jeszcze w pierwszej połowie Olga Syerova fatalnie spudłowała z 5 metrów przed pustą bramką.

Po przerwie unitki strzelają jeszcze trzy bramki, w 49 i 52 minucie na 4:0 wynik podwyższyła Patrycja Wiśniewska. Ostateczny wynik meczu ustaliła w 54 minucie Olga Syerova, która zrehabilitowała się za kiks z pierwszej połowy. Potem trener Trawiński dał odpocząć kadrowiczkom i wpuścił na boisko rezerwowe zawodniczki. RTP Unia Racibórz powiększyła przewagę nad drugim zespołem w tabeli Medykiem Konnin do 12 punktów.

Kolejny mecz Ekstraligi piłkarki unii zagrają 17 kwietnia w Raciborzu o godz. 17.00 z AZS Wrocław.

RTP Unia Racibórz - AZS Biała Podlaska 5:0(2:0)
Bramki RTP Unii Racibórz: Anna Sznyrowska 28 min, Agnieszka Winczo 38 min, Patrycja Wiśniewska 49 i 52 min, Olga Syerova 54 min.

RTP Unia Racibórz: Daria Antończyk, Kamila Darda, Paulina Rytwińska, Agata Mańczyńska, Daria Kasperska (Aleksandra Sosnowska 60 min), Marta Mika (Agnieszka Karcz 71min), Patrycja Wiśniewska, Olga Syerova, Marta Stobba (Dominika Maciaszczyk 62 min ), Anna Sznyrowska, Agnieszka Winczo (Natalia Surma 65 min).
Żółte kartki: Dominika Maciaszczyk 68 min (faul), Aleksandra Sosnowska 85 min (rzut wolny zagrany bez sygnalizacji sędziny)

– Ciężko było się zmobilizować piłkarkom do tego meczu, gra z początku była ospała i na stojąco. Dałem odpocząć kadrowiczkom i pograć rezerwowym zawodniczkom. Z wyniku jestem zadowolony – powiedział Remigiusz Trawiński.