Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (934) Data wydania: 09.03.10

Porada zamiast karania

Gospodarstwa rolne odwiedzają kontrolerzy i nakładają wielotysięczne kary. Bo Unia dopłaca, ale i wymaga.
Ośrodek Doradztwa Rolniczego był obecny na dwóch posiedzeniach samorządu – w gminie Krzyżanowice i u radnych powiatowych.
 
Powiatowy Zespołu Doradztwa Rolniczego to instytucja państwowa. Specjaliści  z ulicy Ludwika w Raciborzu promują swoje usługi korzystając z uprzejmości urzędników. Szeroki wachlarz swych porad adresują do rolników z terenu powiatu. – Kursy, które mają największe wzięcie to te, dające młodym  ludziom ze wsi kwalifikacje rolnicze. Tą drogą dzieci przejmują gospodarkę rodziców, a ci przechodzą na rentę strukturalną – opowiadała na sesji rady gminy w Krzyżanowicach goszcząca tam Elżbieta Antonin z raciborskiego ODR-u.
 
Sporządzanie biznes planów, które stanowią najważniejszą część wniosków o dofinansowanie udzielane przez Agencję Rynku Rolnego oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to kolejna z usług ośrodków doradztwa. – W gąszczu przepisów pomoc jest nieodzowna – przekonywała Antonin, która jest specjalistą do spraw produkcji zwierzęcej.
 
Kontakt z ODR-em to dla rolnika sposób by uniknąć kosztownych kar, jakie nakładają kontrolerzy – zwłaszcza podczas inspekcji gospodarstw przeprowadzanych przez Powiatowego Inspektora Weterynarii. – Służby weterynaryjne mają teraz uprawnienia niczym policjanci i mogą wkroczyć na teren prywatny. Gdy wejdą do gospodarstwa i wykryją nieprawidłowości, kary mogą wynieść po kilka tysięcy złotych – powiedziała radnym Krzyżanowic Elżbieta Atonin. Przytoczyła przykład z naszego powiatu, gdzie rolnika ukarano grzywną 6 tys. zł. Wizyta doradcy z ośrodka pozwoli uniknąć takiej przykrej niespodzianki w rolniczym budżecie. Porady jak spełnić normy Unii Europejskiej, których przestrzeganiem zajmuje się np. Powiatowy Inspektorat Weterynarii, udzielane są odpłatnie, ale aż 80 procent kosztu usługi jest finansowane z dotacji unijnej. – Rolnik płaci 20%. Usługa jest jednak objęta VAT-em, w stawce 22%, co podnosi cenę – wyjaśniła w Krzyżanowicach przedstawicielka raciborskiego ODR.
 
Od 1 kwietnia pracownicy  ośrodka będą dyżurować w gminach. W Krzyżanowicach będą czekać na zainteresowanych rolników w każdy poniedziałek od godz. 9.00. Wstępnie ustalono, że dyżury będą odbywać się w sali obrad rady na parterze. – Robimy to między innymi dlatego, że z tej gminy nie mamy zbyt wielu klientów, w odróżnieniu od reszty powiatu – tłumaczyła Elżbieta Antonin.
 
Szef raciborskiej placówki Kazimierz Lach gościł w starostwie, gdzie zaprosiła go komisja rolnictwa. Poinformował radnych, że 8 gmin powiatu obsługuje aktualnie 5 doradców i 1 stażystka. Zachęcał by przekazali swym wyborcom zaproszenia na  szkolenia rolnicze – chemizacyjne, w zakresie stosowania środków ochrony roślin oraz dla kombajnistów. Najbliższe zaplanowano w MOS-ie 9 marca, kolejne w Pietrowicach Wielkich.
 
ODR konkuruje na rynku z prywatnymi firmami wypełniającymi wnioski o dofinansowanie z Unii. – W niektórych usługach jesteśmy tańsi, gdzie indziej trudniej nam o rywalizację, bo nasz cennik jest sztywny, a u prywatnych doradców można negocjować cenę – przyznał Kazimierz Lach. Oprócz tego, że pełni funkcję kierownika ODR, jest przedstawicielem powiatu w zarządzie Śląskiej Izby Rolniczej.
 
Do korzystania z usług ODR zachęcał radny Henryk Panek, na co dzień szef ARiMR. – Wiele z porad ośrodka jest bezpłatnych, w firmach trzeba za to płacić – mówił.
 
Radni radzą: Reklamujcie się!
Józef Strachota, radny i producent rolny z Pietraszyna stwierdził podczas posiedzenia komisji rolnictwa, że brakuje mu reklam Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Wielu rolników nie wie, że u was można  robić to co w firmach wypełniających wnioski – zauważył. Gospodarze z powiatu raciborskiego mają do wyboru ofertę kilku firm doradczych, pozyskujących dotacje unijne dla swych klientów. Są nimi np. Agrofun czy Star Consulting i firma z Kędzierzyna-Koźla. Dla ODR ich działalność komercyjna stanowi 10% dochodów (to dane w skali województwa, bo raciborski ośrodek podlega centrali w Częstochowie). Szef komisji Ryszard Winiarski przytoczył niemiecki przykład, gdzie instytucja taka jak ODR utrzymuje się ze składek rolników.  
  
Mariusz Weidner