Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (930) Data wydania: 09.02.10

SZPYNIOK musi być oszkubany bo zakłuje

– Doma się już mało szkubie – żałują mieszkanki Tworkowa. Cieszy je impreza co roku organizowana w Centrum Kultury.
– Kera nie ma doma chopa może se ten miech potrzymać – żartowała Krystyna Lamczyk z KGW Tworków unosząc w górę worek pełen gęsiego pierza. 55 kobiet, które „szkubią” od kolebki zebrało się po raz trzeci w GZOKSiT by podtrzymać tradycję.
 
Trzy godziny przy wspólnym stole, tak jak „pierwej bywało”, spędziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy Krzyżanowice. „Szkubały” pierze, pochodzące od stada gęsi. Dostarczyła je Urszula Wileczelek z Tworkowa. Sama pewnie też by „szkubała”, ale zatrzymała ją w domu choroba. Pani Urszula użyje pierza do wypełnienia kołder, pierzyn i poduszek. – Pod takimi wszystkie śpimy. Mamy w domu tylko naturalne, bo najzdrowsze – podkreślały gospodynie z Nowej Wioski.
 
GZOKSiT zaprosił panie do „szkubania” po raz trzeci. 3 lutego przyszło ich 55. Prawie tyle samo co poprzednio. – Póki my som tradycja ta nie zginie – mówił gwarą szef zespołu Grzegorz Utracki. Pomocą w zwołaniu gospodyń do jednego stołu służyła mu Krystyna Lamczyk. – „Szkubię” od kolebki. Ciężka to praca, boli między łopatkami od tego wielogodzinnego siedzenia – zauważyła szefowa KGW w Tworkowie.
 
Prócz obskubywania gęsich piór można było w Centrum Kultury posłuchać muzyki – gospodyniom towarzyszyli muzykanci z bębnem i akordeonami – oraz obejrzeć występ dzieci z miejscowego przedszkola.
 
Przy wspólnych śpiewach akompaniował wójt, który chwycił za harmonię.
 
Niemcy wracają do natury, u nas też tak będzie
Uczestniczki wspólnego „szkubania” zauważały, że w przeszłości mniej było alergików, bo używano tylko naturalnych kołder czy poduszek. – Teraz pełno jest ekopościeli, a tyle chorób się szerzy – podkreślano. Krystyna Lamczyk przypomniała sobie jak to w Niemczech położna kazała niemowlaka włożyć „do pierza”: Ta pościel miała w środku pestki z czereśni. Podgrzewało się ją w mikroweli i tak okrywało maluszka. Wracają do natury, my też wrócimy.
 
(ma.w)