Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (928) Data wydania: 26.01.10

Kogo mrozi PKS?

Do naszej redakcji napisał pan Mirosław, który opowiada o swojej podróży w autobusie relacji Racibórz – Zakopane. Jego list aż mrozi krew w żyłach...
Jechałem dziś (25 stycznia) autobusem PKS Racibórz relacji Racibórz – Zakopane. Termometry na dworze pokazywały -18 st. Czekam na autobus, myślę: „Wsiądę, zagrzeję się choć trochę”. Niestety. Nie zagrzałem się ani trochę. Kierowca nawet nie pomyślał o tym, żeby włączyć ogrzewanie. W swojej „pilotce” grzał, jednak zapomniał o pasażerach. Dałem mu 30 min, bo myślę: „Trochę czasu trzeba żeby zagrzać maszynę”. I znowu się zawiodłem. Na bilecie znalazłem nr telefonu do centrali PKS w Raciborzu. Dzwonię.
 
Odbiera jakaś pani o nazwisku „PKS”. Mówię: – Dzień dobry. Proszę pani, jadę autobusem do Bielska z Raciborza o 7.05. Pan kierowca nie grzeje! Zimno w autobusie, że wytrzymać się nie da! On ma ciepło przy kierownicy, a tutaj małe dzieci jadą!. Pani odpowiedziała: – Momencik, przełączę. Odbiera druga pani o nazwisku „PKS”. I znów tłumaczę, że zimno w autobusie, że mróz na dworze  -20, a kierowca nie grzeje! Pani PKS 2 odpowiada, moment, przełączę. Zirytowany już maksymalnie, czekam. Tym razem zgłosił się pan o nazwisku „PKS”. I znów tłumaczę: – Dzień dobry. Panie, jadę autobusem 7.05 z Raciborza. Na dworze -20 a kierowca nie grzeje. Zimno jak na Syberii, małe dzieci w autobusie. Kierowca sobie przy kierownicy grzeje, a u pasażerów NIC! Może mu pan zadzwonić, żeby włączył ogrzewanie? Wytrzymać się nie da! Pan PKS: Może ogrzewanie wysiadło… Ja: Panie, przecież bus do Zakopanego jedzie, a nie do Kuźni! To nie robicie przeglądu technicznego autobusu przed wyjazdem? Pan PKS: OK, zaraz sprawdzę co da się zrobić. I zrobił. Po 40 minutach w autobusie zrobiło się na tyle ciepło, że para z ust nie leciała.
 
Praktyki mrożenia pasażerów przez kierowców PKS to norma. Ilekroć zimą jechałem PKS, nigdy nie było za ciepło. Ale wtedy nie było aż tak zimno! Tym razem miarka się przebrała. To nawet w pociągach jest cieplej! Przewoźnik TRAVEL-BUS zawsze ma ciepło w autobusach. Zawsze! A PKS ma z tym wiecznie problemy. Kierowcy PKS oszczędzają na paliwie. Zamiast grzać, wolą mrozić pasażerów. Nie wiem co robią z nadwyżką paliwa. Może sprzedają, może sami sobie do baków przelewają. Nie wiem. W każdym razie wożenie i mrożenie pasażerów przy temperaturze -20, to są praktyki niedopuszczalne!
 
Kazimierz Kitliński, prezes raciborskiego PKS-u:
Na wspomnianą trasę wyjechał niespełna miesięczny autosan tramp. To nowoczesny pojazd, jednak w taki mróz nawet w nim ogrzewanie wysiada. Kierowcy starają się zagrzać autobusy przed wyjazdem na trasę, jednak wobec techniki bywają bezsilni. Nie jest prawdą, że kierowca w szoferce miał ciepło a reszta pasażerów marzła. To niemożliwe z punktu widzenia budowy autobusu. Ta zima jest bardzo ciężka nie tylko dla pasażerów, ale i kierowców.
 
(acz)